Reklama

Jaćwieskie skarby znalezione u handlarzy bronią

Data:

- Reklama -

Policjanci z Warmii i Mazur, realizując sprawę dotyczącą nielegalnego obrotu bronią, odkryli cmentarzysko i elementy zabytkowe pochodzące z czasów wczesnego średniowiecza, około 100 przedmiotów użytkowych, z których powstanie części można datować nawet od V do XIII wieku naszej ery.

Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl

To unikatowe dla nauki i kultury znalezisko w skali europejskiej, ponieważ bardzo trudno odnaleźć ślady życia Jaćwingów. Ci, którzy je dewastowali, to barbarzyńcy, powiedział Jerzy Siemaszko, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, współpracujący z policjantami. Właśnie tymi, którzy kradli, niszczyli i handlowali zabytkami, zajmie się prokuratura.

Jesienią ubiegłego roku policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie, współpracując z funkcjonariuszami z Olecka, uzyskali informację o możliwości handlu bronią na terenie województwa. Już pierwsze czynności operacyjne i dochodzeniowo-śledcze wskazywały na to, że funkcjonariusze mogli mieć do czynienia z grupą osób, które pozyskiwały, uzdatniały, przerabiały i uczestniczyły w obrocie bronią. Bronią, elementami broni, amunicją, materiałami wybuchowymi zazwyczaj znalezionymi w lasach, czy podczas przeszukiwań wykrywaczami metalu miejsc bitew. Policjanci okryli, że handel może dotyczyć również zabytków ze wschodniej Polski.

W trakcie przeszukania posesji osób zaangażowanych w nielegalny handel, policjanci zabezpieczyli kilkanaście karabinów, kilkadziesiąt elementów broni – luf karabinowych, zamków i komór zamkowych, amunicję, kilka sztuk broni krótkiej, granaty. Efektem przeszukania pomieszczeń należących do 42-latka i 47-latka było także odnalezienie przez policjantów worków jutowych z zabytkowymi przedmiotami. Były tam podkowy, strzemiona, groty, spinki, ozdoby, elementy biżuterii wykonane z brązu. Zostały one wykopane przez poszukiwaczy w lesie. Wizja lokalna w miejscu odnalezienia przedmiotów przeprowadzona przy udziale kustosza Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzego Siemaszko, odkryła przed kryminalnymi tajemnicę tego miejsca. To z dużym prawdopodobieństwem cmentarzysko pradziejowe lub wczesnośredniowieczne. Na miejscu odnaleziono fragmenty ceramiki, także ornamentowane pochodzące z tego okresu. Z ustaleń policjantów wynika, że dwaj mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego przy użyciu wykrywacza metali wydobyli w tym miejscu około 3000 zabytków metalowych oraz urn. Kustosz wstępnie ocenił także wartość historyczną zabezpieczonych przez kryminalnych elementów i wskazał, że z dużym prawdopodobieństwem są to znaleziska związane z kulturą Bałtów Zachodnich, być może częściowo z okresu wędrówek ludów. Zdecydowana większość należała do kultury jaćwieskiej z okresu wczesnego średniowiecza.

Materiał dowodowy zebrany przez policjantów wskazuje na to, że mieszkańcy Warmii i Mazur orientowali się z czym mają do czynienia. Świadczy o tym chociażby maskowanie miejsca w lesie. Policjanci ustalają, kto jeszcze mógł uczestniczyć w handlu zabytkami, pomagając Robertowi i Markowi K. w wycenie zabytkowych rzeczy.

Jak podsumował pracę policjantów Jerzy Siemaszko, starszy kustosz, kierownik Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Suwałkach, odkrycie cmentarzyska jest unikatem, mającym bezcenną wartość naukową, kulturową.

Dla policjantów to nie koniec sprawy. Ustalają oni pozostałe osoby uczestniczące w obrocie bronią i zabytkami. Do sprawy zostaną powołani biegli z zakresu balistyki i zabytków.

Fot. http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zastępca prezydenta przechodzi do PWiK-u

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk złożył rezygnację z pełnionej...

Udany wyjazd do Iławy. Indykpol AZS Olsztyn – Ślepsk Malow Suwałki 2:3

W poniedziałek (28 listopada) w Iławie odbyły się tak...

Magdalena Wołowska-Rusińska laureatką nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach...

Co z energią? Przetarg czy negocjacje?

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Miastu nie udało się...
%d bloggers like this: