Reklama

„Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” w Jeleniewie

Data:

- Reklama -

Wystawa „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy / Yatvings. The forgotten warriors”, przedstawiająca zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków, będzie dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie (ul. Sportowa 1A) już od 18 września.

Wystawę można oglądać na sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeleniewie do 12 października, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00.

Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne z Szurpił, gm. Jeleniewo, Skomacka Wielkiego (Ostrowia), gm. Stare Juchy oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia.

grocikiWystawa „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy / Yatvings. The forgotten warriors” składa się z 11 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych będzie w sumie 141 przedmiotów, głównie broń i elementy oporządzenia wojowników, ale także ozdoby jaćwieskie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Większość zabytków pochodzi z grodziska na Górze Zamkowej w Szurpiłach, gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował największy, najbogatszy ośrodek grodowy Jaćwieży.

IMG_7840Otwarcie wystawy nastąpi w Jeleniewie w dniu 18 września i połączone będzie z nadaniem imienia Łucji i Jerzego Okulicz-Kozarynów Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach. Wystawa będzie również prezentowana w Ełku w terminie od 19 października do 15 listopada oraz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie w grudniu 2015 i styczniu 2016 r. Wystawa dotrze aż w Norwegii – będzie prezentowana w Borre oraz w Kristiansand.

Partnerami Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie przy tworzeniu wystawy są Urząd Gminy w Jeleniewie oraz Muzeum Historyczne w Ełku.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego „Archeologia Jaćwieży”.  Beneficjentem projektu jest Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a partnerami norweskimi są Vest Agder Regional Council, Department of Monuments and Sites w Kristiansand oraz Midgard Historical Centre w Borre.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ciałopalenie w Krzywólce. ArcheoFestyn w inny miejscu, ale nie mniej ekscytujący niż dotąd (foto)

Festyn Archeologiczny za nami, łączący archeologię doświadczalną i eksperymentalną...

Ćwiczenie przeciwkryzysowe w gminie Jeleniewo

W ostatnią sobotę w gminie Jeleniewo odbyło się ćwiczenie...

Drugi dzień Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego (foto)

Pogoda dopisała, atrakcji nie brakowało, a jako że były...

Wojowie już obozują w podsuwalskiej Szwajcarii (foto)

Aktywny, bezpośredni i doświadczalny sposób prezentacji archeologii - tym...
%d bloggers like this: