Kanał Augustowski jednym z siedmiu cudów Polski

Augustowski_canal
Fot. Merlin, Śluza Paniewo, CC BY-SA 3.0.

Czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 nowych cudów Polski. Zwycięzcą 5. edycji plebiscytu został Pałac Potockich. Zaszczytny tytuł otrzymał również Kanał Augustowski, który na 16 nominowanych obiektów znalazł się na siódmej pozycji.

– Właśnie zakończyliśmy 5. edycję plebiscytu, w którym Czytelnicy Travelera wybrali kolejne cuda Polski. Jak widać rodacy cały czas doceniają niezwykłe, czasem zupełnie nieznane miejsca w naszym kraju! Całą redakcją gratulujemy Pałacowi Potockich, który zdobył główną nagrodę, całej siódemce, ale też wszystkim nominowanym, którzy dzielnie walczyli do ostatniej chwili. My szukamy dalej i już niedługo znowu ruszamy w Polskę, aby znaleźć kolejne wyjątkowe miejsca. Bo Polska jest najfajniejsza, pamiętajcie o tym! – skomentowała redaktor naczelna Travelera, Martyna Wojciechowska.

Kanał Augustowski od 2007 r. jest Pomnikiem Historii pretendującym do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Powodem budowy Kanału Augustowskiego były pruskie restrykcje celne uniemożliwiające spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska. W konkursowym głosowaniu obiekt z województwa podlaskiego zdobył 6,66 proc. głosów.

logo7cudowLista laureatów:

1. miejsce – Pałac Potockich (Lubelskie/Radzyń Podlaski) – 28,58%

2. miejsce – Żywe Muzeum Porcelany (Świętokrzyskie/Ćmielów) – 11,24%

3. miejsce – Kościół Pokoju (Dolnośląskie/Świdnica) – 10,42%

4. miejsce – Filharmonia (Zachodniopomorskie/Szczecin) – 8,67%

5. miejsce – Rzeczpospolita ptasia (Lubuskie/Park Narodowy Ujście Warty) – 7,15%

6. miejsce – Chełmno (Kujawsko Pomorskie/Chełmno) – 6,99%

7. miejsce – Kanał Augustowski (Podlaskie) – 6,66%

W poprzedniej, 4. edycji konkursu drugie miejsce zajął Suwalski Park Krajobrazowy, zdobywając 15 proc. głosów.

Dodaj komentarz