Lady D – kobiety aktywne wokół nas

LadyD_2015
Laureatki konkursu Lady D. z posłanką Bożeną Kamińską.

Etap wojewódzki Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek został właśnie rozstrzygnięty. We wtorek, 8 września w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku pięć kobiet, wyróżniających się w życiu społecznym, odebrało nagrody.

Celem konkursu, organizowanego na terenie województwa podlaskiego przez posłankę Bożenę Kamińską, było uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet, aktywnych w różnych dziedzinach życia i promowanie ich postaw. Zgłoszenia do konkursu napływały do pięciu kategorii: „Dobry Start” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26, działających w różnych obszarach życia społecznego; „Kultura i Sztuka” – kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki; „Sport” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od 16 lat działających w obszarze sportu; „Życie Społeczne” – kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych „Życie Zawodowe” – kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych.

Kapituła Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek podjęła decyzję o przyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach: Dobry Start – Agnieszce Makarewicz, Sport – Agnieszce Pytel, Kultura i Sztuka – Krystynie Korolczuk, Życie Zawodowe –Ewie Matulewicz, Życie Społeczne – Teresie Szumowskiej. W kategorii Życie Społeczne członkowie kapituły wyróżnili trzy uczestniczki konkursu: Zofię Dębską, Helenę Krajewską oraz Krystynę Wasilewską.

O laureatkach etapu wojewódzkiego:

Teresa Szumowska. Wykształcenie wyższe pedagogiczne. Obecnie przewodnicząca Rady Stowarzyszenia „Szansa” w Zambrowie, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Zambrowie oraz fundator fundacji „Szansa dla Ciebie”. Wcześniej dyrektor Domu Kultury w Zambrowie, który pod jej kierownictwem prowadził aktywną i różnorodną działalność kulturową i twórczą, adresowaną do mieszkańców regionu w różnym wieku. Pani Teresa od 1994 roku jest członkiem polskiego Związku Niewidomych. Przez 12 lat sprawowała funkcję Dyrektora Podlaskiego Okręgu PZN w Białymstoku, jednocześnie będąc członkiem Zarządu Głównego.

Agnieszka Pytel. Ukończyła studia informatyczne w Konstancinie-Jeziornie oraz studia licencjackie o kierunku europeistyka na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania (obroniła pracę o temacie „Wpływ funduszy europejskich na rozwój aktywności osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim na podstawie działalności Fundacji Aktywizacja”). Pani Agnieszka mimo swojej niepełnosprawności (jeździ na wózku inwalidzkim), od wielu lat czynnie trenuje i odnosi sukcesy w sporcie osób niepełnosprawnych – strzelectwie sportowym.

Ewa Matulewicz. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji – kierunek administracja UMK w Toruniu. Przez 23 lata związana z przemysłem tytoniowym. Współzałożycielka Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Od 2012 r. pełni funkcję prezesa. Walczy ze stereotypami dotyczącymi postrzegania osób niepełnosprawnych.

Krystyna Korolczuk. Ma średnie wykształcenie oraz wiele ukończonych kursów zawodowych. Działa w Polskim Związku Niewidomych okręg Białostocki. Odznaczona srebrną odznaka honorową PZN. Laureatka konkursów.

Agnieszka Makarewicz. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych (Tychy 10-12.04.2015 r. grupa wiekowa A S8). Wiele razy reprezentowała szkołę (Gimnazjum nr 3 w Suwałkach, a potem I LO w Suwałkach) w drużynowych rozgrywkach szachowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

Na etapie wojewódzkim honorowy patronat nad „Konkursem Lady D. im. Krystyny Bochenek” objęli europosłanka Barbara Kudrycka oraz marszałek województwa podlaskiego, Mieczysław Baszko.

Dodaj komentarz