Reklama

Nawet 200 tys. euro na własną działalność. Park Naukowo-Technologiczny dla biznesu

Data:

- Reklama -

Poprawa sytuacji finansowej, wizerunku, poszerzenie oferty i uruchomienie programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży to tylko kilka pomysłów na Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach pod rządami nowego prezesa, Rafała Peszki.

Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach nie miał dotychczas szczęścia do zarządzających. Każdy z nich dokładał swoją cegiełkę do jego działalności, ale to było wciąż za mało, by olbrzymi obiekt przy ul. Innowacyjnej 1 stał się wizytówką naszego miasta. Plany związane z działalnością tej instytucji od samego początku były ambitne, nikomu jak dotąd nie udało się jednak wprowadzić ich w życie z pełnym sukcesem. PNTPW ciągle wymaga dokapitalizowania (ostatnio w kwocie ponad 1,4 mln zł). Podczas przedwakacyjnej sesji radni klubu Prawo i Sprawiedliwość otwarcie poddawali pod wątpliwość przyszłość tego kolosa: DOŚĆ WSPIERANIA PNTPW?

Na zdj. Rafał Peszka, prezes PNTPW i Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.
Na zdj. Rafał Peszka, prezes PNTPW i Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Nowy prezes, Rafał Peszka, który stanowisko objął zaledwie przed trzema tygodniami, w środę, 2 września zorganizował konferencję prasową dotycząca planów i już realizowanych działań. W czasie spotkania w PNTPW towarzyszył mu Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Cele biznesowe postawione przed nowym prezesem opierają się na idei rozwoju – w każdym obszarze. – Po pierwsze, jest to zaangażowanie Parku we wspieranie przedsiębiorczości, po drugie – wyjście z ofertą Parku poza miasto i poza region, jak również poza granice Polski, a także – konsolidacja wewnętrzna tej firmy – zaznaczył Rafał Peszka. Prezes nie planuje rewolucji, ponieważ jak twierdzi – z jego doświadczenia wynika, że działania radykalne nie przynoszą poprawy efektywności. Póki co, w PNTPW została wprowadzona specjalizacja pracowników i wynagradzanie ich na podstawie osiągniętych efektów. W laboratorium chemicznym przy ul. Innowacyjnej 1 pracuje od sierpnia koordynator ze stopniem doktora, którego zadaniem będzie wspieranie inicjatyw biznesowych – pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności naukowo-badawczej, opracowaniu metod analitycznych.

Na zdj. Łukasz Kurzyna.
Na zdj. Łukasz Kurzyna.

W tym laboratorium prowadzone będzie również doskonalenie zawodowe nauczycieli i uczniów suwalskich szkół. PNTPW i miasto uruchamia bowiem program dla uzdolnionej młodzieży. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, świetnie radzący sobie w dziedzinie chemii, będą odbywać tam dodatkowe zajęcia. – Z czasem takich programów chcemy zaproponować więcej, korzystając z wzorców zachodnich. Tam parki technologiczne i instytucje wspierające przedsiębiorczość oferują programy edukacyjne już od przedszkola. Mam nadzieję, że w Suwałkach też się tego doczekamy – zaznaczył podczas konferencji Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Branże chemiczna, kosmetyczna i farmaceutyczna to sektory, na których skupia się nowy prezes PNTPW, prowadząc rozmowy z firmami z Polski, Litwy i Rosji. Dodatkową zachęta dla młodych i kreatywnych osób ma być program planowany do uruchomienia przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego konsorcjum parków Polski Północno-Wschodniej (Białystok, Suwałki i Ełk) zamierza wspierać głównie absolwentów uczelni wyższych (do 35. roku życia) w tworzeniu innowacyjnych na rynku polskim produktów i usług. W ramach dwuetapowego programu, będącego cały czas w fazie konsultacji, uczestnicy skorzystają ze wsparcia merytorycznego i finansowego – do sumy 200 tys. euro. Jeśli pilotażowy program okaże się sukcesem, kolejne edycje będą kwestią czasu. Zgodnie ze wstępnymi założeniami tej platformy, w suwalskim Parku dominować mają dwie specjalizacje – związane z chemią i farmacją oraz biznesem transgranicznym. Program miałby zostać uruchomiony niebawem, bo jesienią 2015 roku.

Rafał Peszka wahał się przed objęciem funkcji prezesa spółki. Przeważyły kwestie rodzinne. Nowy prezes urodził się w Chełmnie. Jest absolwentem biotechnologii na Politechnice Gdańskiej, szkoły biznesu na Politechnice Warszawskiej i studiów doktoranckich na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku (pisze pracę doktorską). Pracował w firmach polskich i w międzynarodowych korporacjach, m.in. w LSMW w Stuttgarcie i oddziale firmy w Gdańsku, w firmie farmaceutycznej w Kownie i w jednej ze spółek – córek koncernu Bosch.

W ramach działań związanych z promocją Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód wśród przedsiębiorców i osób rozważających założenie własnej działalności lub zastanawiających się nad możliwościami realizacji projektu/pomysłu w piątek, 18 września o godz. 17.00 przy ul. Innowacyjnej 1 odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Odkryj potencjał swojego pomysłu z Hub of Talents 3

1 maja startuje nabór do pierwszej tury inkubacji w...

Forum Biznesowe Pogranicza w tym roku pod hasłem „Wyzwania technologiczne – biznes i samorząd”

Forum Biznesowe Pogranicza to najważniejsza impreza gospodarcza północno-wschodniej Polski....

Powiedz „Nie” nudzie w wakacje! SOWA Suwałki to świat przyjemnych zajęć

Wakacje to czas radości, zabawy i eksploracji. Jeśli szukasz...

Co ciekawego w kulturze? Oto wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

W tym tygodniu w Suwałkach, Sobolewie, Bryzglu, Starym Folwarku,...