Publikacja krajowej produkcji w cieniu Fed

0
110
wykres_gielda_2
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Dzień przed decyzją ws. stóp Fed nastrój na rynku był całkiem dobry, ale niepewność odnośnie wyniku posiedzenia wyraźnie ograniczała potencjał do istotniejszej aprecjacji ryzykownych aktywów. Waluty CEE pozostały stabilne, natomiast obligacje państw strefy euro lekko straciły. Wczorajsze sesje na giełdach w USA i Azji zakończyły się nieznacznym wzrostem cen akcji.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczoraj agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating Japonii do „A plus” z „AA minus”. Perspektywa ratingu jest stabilna. Średnie zatrudnienie w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 1,0% r/r (wobec 0,9% r/r w lipcu i oczekiwanej stabilizacji tempa wzrostu), podczas gdy płace wzrosły o 3,4% r/r, co oznacza nieznaczne przyśpieszenie wobec lipca (3,3% r/r). W sierpniu w ujęciu miesięcznym w sektorze firm przybyło 5 tys. miejsc pracy, co było najlepszym wynikiem od 2007 r. Dane potwierdzają, że rynek pracy wciąż jest w dobrej formie, co jest pozytywne dla prognoz konsumpcji prywatnej w III kw. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w sierpniu 0,4% r/r, zgodnie z oczekiwaniami i bez zmian w porównaniu do lipca.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj dość dynamicznie. Wspólna waluta była pod presją w pierwszej części dnia, na co wpływ mogły mieć niższe od prognoz dane inflacyjne ze strefy euro. Ruch na południe EURUSD zatrzymał się przy ok. 1,122 i na koniec dnia nastąpiło szybkie odbicie do 1,13.

Kurs EURPLN pozostał wczoraj powyżej 4,19. Dziś wahania na rynku mogą być ograniczone w oczekiwaniu na wieczorną decyzję FOMC. Rynek wycenia szansę na podwyżkę stóp we wrześniu na mniej niż 50%, a wielu analityków wycofało się z prognoz normalizacji polityki pieniężnej już w tym miesiącu, ale i tak wydaje się, że brak podwyżki będzie dla niektórych zaskoczeniem. Co ciekawe, decyzja będzie podejmowana niemal dokładnie dwa lata po tym jak FOMC zdecydował utrzymać miesięczne zakupy obligacji w ramach programu QE3, podczas gdy wielu spodziewało się rozpoczęcia ograniczania skali stymulacji pieniężnej. Decyzja ta została pozytywnie odebrana przez rynek i ryzykowne aktywa zyskiwały w kolejnych miesiącach. Sądzimy, że jeśli Fed przełoży podwyżkę stóp, do czego nawołują go MFW i Bank Światowy, które obawiają się o globalną gospodarkę i rynki wschodzące, mogłoby to wzmocnić popyt na ryzykowne aktywa bowiem korzyści płynące z luźniej polityki pieniężnej mogłyby przeważyć nad obawami o globalny wzrost. Uważamy, że reakcja rynku może być pozytywna również jeśli Fed podniesie stopy i komunikat będzie sugerował, że kolejne podwyżki będą powolne i kiedy rynek odczyta taką decyzję jako oznakę przekonania o sile ożywienia gospodarczego. Jeśli reakcja złotego na decyzję Fed będzie pozytywna, to EURPLN mógłby spaść poniżej 4.20 i zbliżyć się do lokalnego dołka z połowy sierpnia na 4,15.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności rosły drugi dzień z rzędu, tym razem mocniej niż we wtorek Presję na polski dług wywierało istotne osłabienie Bundów. Dzisiejsza sesja powinna przebiegać spokojnie w oczekiwaniu na decyzję ws. stóp Fed. Wg nas, wrześniowa podwyżka stóp (której nie można wciąż wykluczyć) mogłaby wywołać wzrostowy impuls rentowności na globalnym rynku, bowiem rynek zaczął już wyceniać późniejsze rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej w USA. Po drugie, podwyżka stóp byłaby oznaką wiary w siłę gospodarki USA i mogłaby zmniejszyć obawy inwestorów o światowy wzrost. Jednocześnie, jeżeli komunikat FOMC zasugeruje, że kolejne podwyżki nie przyjdą szybko, wtedy ostateczna reakcja rynku może być umiarkowana. Jeśli Fed utrzyma stopy bez zmian, wtedy globalny rynek długu mógłby zyskać. Mogłyby na tym skorzystać także krajowe instrumenty, ale widzimy ryzyko, że skala reakcji w Polsce mogłaby być mniejsza niż za granicą, bowiem brak podwyżki mógłby wywołać wzrost obaw o światowy wzrost i podwyższona awersja do ryzyka uderzyłaby w polski rynek podobnie jak pod koniec sierpnia.

Dziś o 14:00 poznamy kolejne dane z kraju. W naszej ocenie sierpień przyniósł solidny wzrost produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej (nasze prognozy wynoszą odpowiednio 7,1% r/r oraz 3,7% r/r). Ograniczenia dostaw energii w połowie sierpnia miały naszym zdaniem niewielki wpływ na produkcję. Dostępne dane o zużyciu energii wskazują, że jej roczna dynamika w sierpniu była najwyższa od 2011 r. Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną to uważamy, że sierpień może przynieść lekką poprawę dynamiki r/r. Niezłe dane o produkcji i sprzedaży powinny zwiększyć optymizm nt. wzrostu PKB w II półroczu.

Leave a Reply