Reklama

W DKF „Kinochłon” film „Love” Gaspara Noé

Data:

- Reklama -

Przy filmie Noé, rzekomo skandalizujące „Pięćdziesiąt twarzy Greya” przypominają dobranockę dla najmłodszych (Stopklatka.pl). To jedna z recenzji, która ukazała się na temat filmu, którego pokaz w ramach DKF „Kinochłon” odbędzie się w augustowskim Kinie „Iskra” we wtorek, 29 września o godz. 20.15. Po prezentacji przewidziano spotkanie z krytykiem filmowym, Błażejem Hrapkowiczem.

– Przez lata marzyłem o zrobieniu filmu, który w pełni oddawałby uczucia zakochanych młodych ludzi, ze wszystkimi fizycznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego stanu. To miał być obraz miłosnego szaleństwa, jakiego doświadczyliśmy ja i moi przyjaciele. Współczesne melodramaty zawierają mnóstwo scen miłosnych, ale utrzymują ten idiotyczny podział, w którym normalne filmy nie mogą zawierać dosłownych erotycznych scen, nawet jeśli wszyscy uwielbiają uprawiać seks. Chciałem filmu, na który współczesne kino rzadko sobie pozwala, czy to ze względów komercyjnych, czy prawnych. Filmu, który pokazywałby organiczny wymiar bycia zakochanym i tę pierwotną pasję w sposób naturalny – zwierzęcy, bezpretensjonalny, radosny, łzawy. Tym razem, w przeciwieństwie do moich poprzednich filmów, nie chodziło mi o nic więcej niż sentymentalna przemoc i miłosna ekstaza – tak o swoim filmie mówi reżyser, Gaspar Noé. Naturalność, do której dążył Noé, znów wywołała kontrowersje. Część widzów uznała, że „Love” to pornografia, inni czuli niedosyt. To kolejna produkcja spod ręki tego reżysera – po tytule „Nieodwracalne” – która nie pozwala na obojętność. Czy „Love” także zapadnie w pamieć widzów?

Gaspar Noé, urodził się w 1963 roku w Buenos Aires jako syn malarza, dorastał tam i w Nowym Jorku, kształcił się we Francji. Studiował film i filozofię. Zaczynał od krótkometrażówek, dostrzeżonych na festiwalach. Rozpoczętą w Mięsie opowieść o rzeźniku zmagającym się z wychowaniem upośledzonej córki kontynuuje w Samemu przeciw wszystkim, gdzie bohater z kolei walczy z frustracją po utracie pracy. Filmy wywołały szok, pokazując nieznane oblicze Francji: porażkę, agresję, destrukcję.

Nieodwracalne, retrochronologiczna, kilkuujęciowa opowieść o zbrodni i zemście, ze sceną gwałtu na bohaterce granej przez Monicę Belucci, wywołało skrajne reakcje w Cannes, ze zbiorowym wychodzeniem z kina włącznie. Bez wątpienia wizjoner współczesnego kina, eksperymentujący z płynnym montażem i psychodelią.

Przy wszystkich swoich pełnometrażowych filmach nie tylko jest reżyserem, ale również autorem scenariuszy, montażystą i producentem. Dzięki temu może zachować pełną wolność twórczą – eksperyment w kinie nie ma dla niego granic.

Pokaz filmu w Augustowie przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych (21+). Cena biletu: 13 zł / karnet 40 zł (rezerwacja i sprzedaż biletów Miejski Dom Kultury lub na godzinę przed seansem w kinie Iskra, tel. 87 643 36 59).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...