Wójcicki, Turnau, Pawlik, Marcell w OiFP w Białymstoku. Wygraj bilety na koncert Grzegorza Turnaua

0
116
JULIA_MARCELL
Na zdj. Julia Marcell, materiały prasowe (fot. Krzysztof Wyżyński).

Opera i Filharmonia Podlaska w ramach Trzeciej Sceny prezentuje muzykę różnorodną, ale zawsze doskonałą. W nadchodzących miesiącach na scenie OiFP wystąpią Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Włodek Pawlik Trio i Julia Marcell.

Informacja prasowa.

JACEK WÓJCICKI Z ZESPOŁEM | 1 października

„Zaklinam czas” to nowa propozycja koncertowa Jacka Wójcickiego. Po raz pierwszy artysta koncertuje z pełnowymiarowym zespołem. Repertuar to pozycje doskonale znane publiczności z koncertów artysty: „nieśmiertelne” przeboje Grechuty, Demarczyk, Sinatry, Bocellego i innych, piosenki filmowe (m.in. z „Ostatniego dzwonka”), ale także nowe propozycje.

Nowe piosenki zostały skomponowane specjalnie dla Jacka Wójcickiego przez najlepszych polskich kompozytorów. Słowa napisał Michał Zabłocki, autor przebojów chociażby Grzegorza Turnaua czy Czesława Mozila. Nad brzmieniem materiału czuwają muzycy o pokolenie młodsi: gitarzysta T. Banaś (DeMono, Piasek), perkusista i producent A. Malik (Lombard), klawiszowiec A. Drzewiecki (Pudelsi, Magda Femme,), skrzypek M. Chytrzyński i basista M. Braszak.

Płyta „Zaklinam czas” ukazała się w lutym 2015 r. Jacek Wójcicki od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show.

Bilety: I strefa 80 zł, II strefa 70 zł, III strefa 60 zł, IV strefa 40 zł

1.10.2015, godz. 19.00

Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

TURNAU2015_PLAKATGRZEGORZ TURNAU „7 WIDOKÓW W DRODZE DO KRAKOWA” | 22 października

Grzegorz Turnau ponownie wystąpi na scenie OiFP, tym razem z nowym projektem „Siedem widoków w drodze do Krakowa”. Towarzyszyć mu będą: Dorota Miśkiewicz (śpiew), Mariusz Pędziałek (obój), Robert Kubiszyn (bas), Cezary Konrad (perkusja), Robert Majewski (trąbka, flugelhorn) oraz kameralna orkiestra smyczkowa Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W pierwszej części koncertu artyści zaprezentują „Siedem widoków w drodze do Krakowa” suitę podróżną na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczną gitarę basową i perkusję.

„Siedem widoków w drodze do Krakowa” to cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki, znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, Horacego i Turnaua podkreślających ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmujących nieuchronność przemijania.

Muzyka Grzegorza Turnaua, dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju Mariuszowi Pędziałkowi, pozwala odnaleźć równowagę między wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Czyli wedle greckich pojęć “metaxu”. Całości utworu towarzyszy animowana projekcja fresków.

Z kolei piosenki i utwory instrumentalne szerzej znane i rozpoznawalne („Bracka”, „Cichosza”, „Między ciszą a ciszą”, „Znów wędrujemy”) usłyszmy w drugiej części koncertu, wszystkie w wersjach orkiestrowych.

Bilety: I strefa 110 zł, II strefa 95 zł, III strefa 75 zł, IV strefa 50 zł

22.10.2015, godz. 19.00

Duża Scena, ul. Odeska 1

Włodek Pawlik, fot. Marek Bałata (materiały promocyjne).
Włodek Pawlik, fot. Marek Bałata (materiały promocyjne).

WŁODEK PAWLIK TRIO | 27 listopada

Włodek Pawlik Trio to najważniejsza formacja muzyczna, która na przestrzeni kilkunastu lat stanowi motor nieskrępowanych improwizacji, siłę sprawczą nagrań oraz poligon dla muzycznych eksperymentów lidera.

Formuła tria z fortepianem i sekcją rytmiczną, ma w historii światowego jazzu bardzo bogatą tradycję – kombinacja trzech całkowicie odmiennych barw, otwierająca rozległe przestrzenie artystycznej swobody dla trzech indywidualności, ale również wielce zobowiązująca i narzucająca wysokie wymagania każdemu z improwizatorów.

– Muzyka z albumu „America” powstała z wewnętrznej potrzeby podsumowania mojej dość długiej muzycznej wędrówki na przestrzeni ostatnich 30 lat. Dlatego oprócz typowo jazzowych kompozycji, napisanych w różnym czasie, lecz do tej pory nigdy nie nagranych, postanowiłem przełożyć na język tria jazzowego motywy z tak ważnych dla mnie filmów jak „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej (moja pierwsza fabularna ścieżka dźwiękowa), czy słynnego „Rewersu” Borysa Lankosza (moja najpopularniejsza, jak dotąd, ścieżka dźwiękowa). Ponadto, po raz pierwszy nagrałem na autorskim albumie jazzowe transkrypcje utworów Chopina i Paderewskiego, dwóch w genialnych polskich pianistów i kompozytorów, którzy posiedli cudowną umiejętność przeobrażania za pomocą muzyki tego co polskie w to, couniwersalne. – mówi Włodek Pawlik.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną także utwory z płyty „Night in Calisia” nagrodzonej w 2014 r. Grammy w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Bilety: I strefa 90 zł, II strefa 80 zł, III strefa 70 zł, IV strefa 50 zł

27.11.2015, godz. 19.00

Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

Na zdj. Julia Marcell, materiały prasowe (fot. Krzysztof Wyżyński).
Na zdj. Julia Marcell, materiały prasowe (fot. Krzysztof Wyżyński).

JULIA MARCELL | 11 grudnia

Julia Marcell pisze i gra muzykę zorientowaną na piosenki. Z aranżacjami opartymi na starannie dobranych, mocnych partiach bębnów i basu, pulsującej gitarze elektrycznej, pianinie i brudnej, zniekształconej efektami altówce.

Muzyka Julii Marcell łączy w sobie wiele gatunków, ale nigdy nie oddala się za bardzo od idei popowej piosenki, opowieści zamkniętej w 3 minutach. Nawet, jeżeli czasem zespół lubi zatopić się w ścianie dźwięku, lub w dziesięciominutowej, rytmicznej pętli – wszystko to ma służyć piosence. Niektóre z tych piosenek bywają dość mroczne i melancholijne, niektóre wznoszą i roznoszą swoją energią, niektóre pędzą jak szalona ciężarówka na autostradzie w filmowym pościgu, a niektóre są czułe i emanują niesamowitym ciepłem. Te piosenki to podróż. Julia wyśpiewuje swoje emocjonalne opowieści o dorastaniu i wspomnieniach, gdzie echa wydarzeń są filtrowane przez lata doświadczeń. Czasami figlarne i abstrakcyjne, czasem proste, czasem niepokojące, ale zawsze pełne humoru i auto-ironii.

Z artystką wystąpi zespół w składzie: Mandy Ping-Pong – altówka, śpiew, klawisze; Thomas Fietz / Sebastian Schmidt – perkusja; Thomsen Slowey Merkel – bas.

Bilety: 45 zł

11.12.2015, godz. 19.00

Sala koncertowa, ul. Podleśna 2

W konkursie „Niebywałych Suwałk” można wygrać 2 podwójne wejściówki na koncert Grzegorza Turnaua w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Co było inspiracją do powstania płyty „7 widoków w drodze do Krakowa”, której premiera odbyła się w listopadzie 2014 roku? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać mailem na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply