Zabrzmiał pierwszy dzwonek

0
25
lawki_szkola

Prawie 12 tys. suwalskich uczniów rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny 2015/2016. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego miała miejsce w Zespole Szkół nr 9.

Na podst. informacji prasowej.

Pierwszy dzień roku szkolnego to duże przeżycie – zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. W tym roku pierwszoklasiści to dzieci z dwóch roczników – urodzone w 2008 oraz w 2009 roku. W Suwałkach jest ich 1047, w tym 641 sześciolatków. Rok szkolny rozpoczęło także 1218 suwalskich nauczycieli i 513 pracowników administracji i obsługi. – Mam nadzieję, że będzie to dobry rok szkolny. Dla suwalskiego samorządu sprawy oświaty to jedno z najważniejszych zadań, bo dbałość o edukację mieszkańców to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość naszego miasta. Zrobiliśmy w miarę swoich możliwości wszystko, żeby nadchodzący rok był wypełniony rzetelną nauką dla uczniów i spokojną pracą dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników suwalskiej oświaty – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w trakcie swego wystąpienia.

W tym roku szkolnym w życie wejdzie sporo zmian. Dzieci z klas drugich szkół podstawowych i pierwszych gimnazjów otrzymają bezpłatne podręczniki. W ramach programu “Wyprawka szkolna” uczniowie klas trzecich szkół podstawowych oraz uczniowie klas czwartych technikum, w rodzinach których kryterium dochodowe wynosi do 574 złotych na osobę, mogą ubiegać się o pomoc finansową na zakup podręczników. W przypadku uczniów niepełnosprawnych rodzice mogą ubiegać się o pomoc finansową na zakup materiałów edukacyjnych. W ramach rządowego programu “Wyprawka szkolna” o pomoc mogą ubiegać się również uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wystarczy do 15 września 2015 r. złożyć wniosek do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał.

W mieście będą realizowane dodatkowe programy edukacyjne, na które samorząd przeznaczy ponad 1 milion złotych. Kontynuacji doczekają się działania edukacyjne pn. „Matura klucz do sukcesu” – dla uczniów liceów i techników oraz „Sprawdzian i egzamin – dam radę”.

Wraz z pierwszym tegorocznym dzwonkiem w całym kraju wejdą w życie zmiany dotyczące zajęć sprawnościowych i żywienia w szkołach. Nie będzie już zwolnień z lekcji Wychowania Fizycznego (uczeń będzie mógł zostać zwolniony tylko z wykonywania określonych ćwiczeń). Ze sklepików szkolnych zniknie niezdrowa żywność.

Dodaj komentarz