Reklama

Zabytkowa kordegarda w Dowspudzie otwarta dla turystów

Data:

- Reklama -

Budynek będący częścią kompleksu pałacowo-parkowego w Dowspudzie, należącego niegdyś do gen. Ludwika Paca, odzyskał świetność. W kordegardzie zostało w sobotę, 19 września otwarte Centrum Obsługi Turysty wraz z miejscami noclegowymi. Z obiektu skorzystają również uczniowie tamtejszej szkoły.

W województwie podlaskim Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zainaugurowane festiwalem sokolnictwa w Białostockim Muzeum Wsi. Do obchodów dołączyła również Dowspuda, zapraszając do złożenia wizyty u Paca (szczegółowy program dostępny TUTAJ). W tym roku jest ku temu wyjątkowa sposobność – powiat zakończył bowiem realizację międzynarodowego projektu „Aktywna młodzież ożywia zabytki”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w Programie Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, o wartości prawie 3 mln euro. Z pieniędzy skorzystały Dowspuda, w której za ponad 1 mln euro został wykonany remont kordegardy, litewska Kalwaria, gdzie remontu doczekał się kościół pw. Świętej Maryi Dziewicy – powstało tam Młodzieżowe Centrum Pielgrzymkowe oraz rosyjski Oziersk. Tamtejsza odrestaurowana kamienica będzie wykorzystywana jako Międzynarodowe Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, uczniowie szkół z tych trzech krajów (z partnerskich samorządów) wzięli udział w czterech obozach.

Jak informuje starostwa suwalski, Szczepan Ołdakowski – Europejskie Dni Dziedzictwa, organizowane na Suwalszczyźnie po raz piąty, przebiegają pod hasłem „(U)tracone dziedzictwo”, znaczącym, jednak w naszym regionie dającym nadzieję na poprawę sytuacji zabytkowych obiektów. W Dowspudzie ochrona tradycji i historii regionu zyskała nowy wymiar. Renowacja, prowadzona w ramach projektu od stycznia 2013 roku, dopiero po latach starań doszła do skutku. Pierwsze przymiarki do remontu budynku miały miejsce w 2004 roku.

Efekty prac zachwycają. Konrad Charmuszko, kierownik projektu dodaje, że obiekt przeszedł gruntowny remont, od dachu po fundamenty. W kordegardzie zmienił się układ pomieszczeń, jednak z zachowaniem zaleceń konserwatora. W budynku nadal można zobaczyć oryginalne elementy konstrukcyjne, m.in. łuk Tudorów. W kordegardzie, prócz Centrum Obsługi Turysty, do dyspozycji gości będą pokoje noclegowe (1-, 2- i 3-osobowe, również apartament) i sala konferencyjna z kominkiem. Ciekawostką jest makieta pałacu Paca z czasów świetności.

Z obiektu będą korzystać uczniowie Zespołu Szkół w Dowspudzie. Dyrektor Jan Orłowski zapowiada organizowanie tam szkoleń praktycznych dla młodzieży w zawodzie technik hotelarstwa.

Fot. Niebywałe Suwałki

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W dawnym Pałacu Paca powstanie hotel z basenem. Kolejny krok w kierunku odbudowy fragmentu historii

W piątek, 13 października w Dowspudzie miało miejsce ważne...

Piękno Pałacu Paca w obiektywie

Konkurs fotograficzny "Piękno Pałacu Paca" organizowany przez Gminny Ośrodek...

Via Baltica: Odcinek S61 Wysokie – Raczki otwarty

Ostatnio oddany do użytku odcinek Via Baltiki to droga...

Muzyczna XV Palinocka nad Rospudą

W sobotni wieczór okolice pałacu w Dowspudzie rozbrzmiewały rozmowami,...