Przytulny dom – z pianką (wideo)

Fot. CELS Suwałki.

Bardzo ważnym elementem budowy lub remontu każdego domu jest jego ocieplenie. Pianka poliuretanowa, stosowana w domach jednorodzinnych i obiektach przemysłowych, zyskuje przewagę nad innymi systemami z kilku względów – za użyciem piany przemawia aspekt ekologiczny, krótki czas realizacji, długa gwarancja, a także – wbrew obiegowej opinii – koszt.

Artykuł promocyjny.

Fot. CELS Suwałki.
Fot. CELS Suwałki.

Decydując się na ten właśnie rodzaj ocieplenia, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Cechą, która wyróżnia piankę poliuretanową wśród innych rozwiązań, a także ma istotny wpływ na inne jej właściwości, jest jej stuprocentowa szczelność. Pianka poliuretanowa, dzięki metodzie natrysku i ponad stukrotnym rozroście osiąganym w bardzo szybkim czasie, wypełnia każdą lukę i zakamarek izolowanej powierzchni, tworząc jednolitą warstwę. Ma to oczywisty wpływ na trwałość konstrukcji – już po dwóch dniach od nałożenia pianka staje się materiałem niezmiennym, jest elastyczna, nie kurczy się, nie opada (producent Icynene zapewnia zresztą 25 lat gwarancji). Na uwagę zasługuje również szybkość wykonania – nawet do 500 m² dziennie, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Adam Pawłowski z okolic Warszawy

Tak się składa, że dużo podróżuję i najzwyczajniej w świecie nie miałbym czasu na kontrolowanie tego, co się dzieje na budowie. Przy wyborze metody ocieplenia swego domu kierowałem się jakością, co jest poniekąd oczywiste, pianka taką jakość zapewnia. Przede wszystkim chodziło mi jednak o czas wykonania. Wykonanie natrysku i „puchnięcie” pianki to proces bardzo szybki. Wykonanie izolacji w moim domu trwało bardzo krótko. Na stronie producenta możemy przeczytać: „Możliwość zastosowania hydrodynamicznego natrysku pianki prowadzi do tego, że wykonanie izolacji termicznej dowolnego domu wiąże się z jednodniową realizacją”. Wszystko się zgadza.

Fot. CELS Suwałki.
Fot. CELS Suwałki.

Wyjątkowa szczelność wpływa także na znakomite pochłanianie dźwięku. Dzięki zastosowaniu otwartych komórek, wszelkie hałasy pochodzące z otoczenia, ale też te, które będą wydobywać się z wnętrza domu, zdają się być prawie idealnie wyciszone. Wytłumienie tworzy membranę akustyczną, co w praktyce oznacza prawie zerową słyszalność, np. dźwięku deszczu uderzającego o blachę dachową domu. Na uwagę zasługuje fakt, że ta metoda znajduje swoje zastosowanie również w studiach nagraniowych i telewizyjnych. Suwalska firma CELS takie realizacje wykonywała u znanych polskich artystów.

Kolejną cechą, niezwykle ważną w dzisiejszych czasach, jest bezpieczeństwo tego rozwiązania. Pianka jest bowiem materiałem obojętnym – nie pyli, nie wydziela zapachu i pozostaje taka przez cały okres użytkowania. Sama w sobie nie nasiąka też żadnymi zapachami z otoczenia oraz nie zawiera żadnych alergenów. Jest też materiałem „oddychającym” – zapobiega tzw. kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach, przez co minimalizuje ryzyko pojawienia się na ścianach grzybów i pleśni. Poprzez wymienione właściwości produkt ten będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików. Należy też zwrócić uwagę, że pianka poliuretanowa jest materiałem trudnopalnym, tzn. nie rozprzestrzeniającym ognia, samogasnącym i niekapiącym.

Piotr Chmielewski – okolice Trójmiasta

Razem z żoną żyjemy w zgodzie z naturą. Przykładamy dużą wagę do ekologii i bezpieczeństwa. Na początku zastanawialiśmy się nad wełną mineralną, jest to przecież produkt wytwarzany metodami naturalnym, np. z kamienia bazaltowego czy dolomitu, co jest zgodne z naszym światopoglądem. Znajomi polecili nam jednak piankę poliuretanową. Był to strzał w dziesiątkę – pianka to produkt bezpieczny, ekologiczny i niezagrażający zdrowiu naszych dzieci, co też jest dla nas niezwykle ważne. Po prostu coś godnego polecenia.

Fot. CELS Suwałki.
Fot. CELS Suwałki.

Wśród wielu cech pianki istotne jest także to, że może być ona nałożona praktycznie na każdą powierzchnię – drewno, blachę czy cegłę, przez co zyskuje na uniwersalności oraz jeszcze bardziej zwiększa szybkość wykonania ocieplenia. Jest to szczególnie ważne przy ocieplaniu wszelkiego rodzaju powierzchni dużych, np. hal produkcyjnych. Wiele firm nie może sobie pozwolić na przestój spowodowany „remontem”.

Właściciel firmy MAJSTER, Arkadiusz Bernat – Suwałki

Jako przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem doskonale wiedziałem, czego oczekiwać od wykonawcy. Potrzeba szybkiego wykonania izolacji w nowym budynku o powierzchni około 300 m2 przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższych standardów, to był mój priorytet. Zdecydowałem się po pierwsze – na piankę poliuretanową, bo słyszałem o niej wiele dobrego, a po drugie, ze względu na lokalizację czy też zwykłą lokalną solidarność – firmę MAGDA z Suwałk (teraz CELS – przyp. red.). I nie żałuję swojej decyzji. Kompetencją wykazała się zarówno sama firma, organizująca to przedsięwzięcie, jak też każdy pracownik z osobna. Wszystko przebiegło szybko, niezwykle starannie i bezproblemowo. Z pewnością poleciłbym tę firmę każdemu, nie mówiąc już o tym, jak doskonałym pomysłem było zastosowanie samej pianki.

Nie sposób wymienić wszystkich zalet pianki poliuretanowej, ale trzeba też przedstawić kilka faktów na temat samej technologii – co, jak i skąd?

Ocieplanie budynków oparte jest na piance poliuretanowej ICYNENE H2Foam Lite (ICYNENE LD-C 50). ICYNENE Inc. to wiodący producent pianek izolacyjnych z Kanady, który na rynku jest już od prawie trzydziestu lat. Pianka, posiadająca wyjątkowe parametry techniczne oraz bardzo szerokie zastosowanie w ocieplaniu budynków, stała się chętnie wybieranym sposobem izolacji termicznej w USA i Kanadzie. Technologia ta posiada atest Polskiego Zakładu Higieny oraz Europejską Aprobatę Techniczną, wydane przez uznane laboratoria respektowane na obszarze całej Unii Europejskiej.

Jedną z firm, zajmującą się izolacją termiczną metodą pianki poliuretanowej ICYNENE, na rynku polskim, jest suwalska firma CELS. Firma ta rozpoczęła swoją działalność jako P.W. Magda w 2000 r. Doświadczenie w branży budowlanej zdobyte na przestrzeni 15 lat oraz pasja i zaangażowanie wszystkich pracowników sprawiają, że każdy klient będzie usatysfakcjonowany z wykonanej usługi.

Informacje dotyczące szczegółów ocieplania pianą można uzyskać na stronie www.cels.pl i pod numerem telefonu: 664 700 150 oraz 602 195 179.

Dodaj komentarz