Reklama

„Rewolucja balonowa” i spektakl „Męczennicy” Grzegorza Jarzyny w cyklu Teatr Polska

Data:

- Reklama -

„Rewolucja balonowa” to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych, widzianej oczami małej dziewczynki.

(…) Uwodzi gracją, lekkością i poczuciem humoru. To nie tylko seans złożony z rozczarowań, marzeń, olśnień, ambicji, ale przede wszystkim osobista opowieść trojga trzydziestolatków (autorka, aktorka, reżyser), w której próbują odpowiedzieć na pytanie co ich ukształtowało, jakie pozostały w nich ideały, i wreszcie, kim są dzisiaj – napisała o spektaklu Agnieszka Michalak, e-teatr.pl.

„Rewolucja balonowa” to pierwszy ze spektakli zaplanowanych w ramach cyklu Teatr Polska. Odbędzie się w poniedziałek, 19 października o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Monodramowi napisanemu specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską towarzyszyć będą warsztaty teatru dokumentalnego. Do udziału w nich mogą zgłosić się dorośli i młodzież w wieku 13+, którzy przygotują wcześniej odpowiedzi na pytania: Kim jestem?; Skąd pochodzę?; Z czym kojarzy mi się hasło: Rewolucja Balonowa i lata 89-95?. Zapisy pod adresem: sok@soksuwalki.eu. 

Drugi z zaplanowanych spektakli będzie można zobaczyć w Suwałkach 1 grudnia (godz. 19.00). „Męczennicy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny to sztuka, której premiera odbyła się w marcu 2015 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Krytycy nie szczędzili twórcy pochwał. – Po obejrzeniu „Męczenników” mam pewność, że Jarzynie nie są dziś potrzebne jakiekolwiek etykietki. Nie ma znaczenia, czy ktoś odszuka w jego dzisiejszym teatrze ślady dawnego wichrzyciela, czy wręcz przeciwnie – nazwie go nowym klasykiem, określi mianem konserwatysty. Jarzyna idzie własną drogą, bardziej niż kiedykolwiek odporny na podszepty z zewnątrz albo podszyte ideologią ataki – napisał Jacek Wakar w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Główną bohaterką sztuki jest Lidka (Justyna Wasilewska), uczennica gimnazjum, która szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca (w tej roli Cezary Kosiński), jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko. Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my? W obsadzie spektaklu znaleźli się również: Roma Gąsiorowska, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, Tomasz Tyndyk, Sebastian Pawlak, Piotr Głowacki.

Na podst. materiałów prasowych.

W konkursie na stronie „Niebywałych Suwałk” można wygrać 2 pojedyncze wejściówki na spektakl „Rewolucja balonowa” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W ilu miejscowościach zagoszczą w tej edycji spektakle w ramach Teatru Polska? Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego – poniedziałkowy spektakl w ramach Teatru Polska w SOK-u

Jesień to tradycyjnie czas, gdy w Suwalskim Ośrodku Kultury...

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w SOK-u: Metafizyczna opowieść o winie i karze (wygraj zaproszenie)

W poniedziałek, 2 października o godz. 19.00, wszyscy miłośnicy...

Rzeźby, owady, sens życia – „Kobieta z Wydm” w ramach Teatru Polska w SOK-u

Niedzielne (13 listopada) przedstawienie „Kobiety z Wydm” zakończyło tegoroczne...

Nieudana ucieczka przed samym sobą – spektakl „Madagaskar” w SOK-u

Nazwa „Madagaskar” brzmi egzotycznie, byś może kusząco, ale dla...