Trwa Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Wiele za nami i sporo przed nami

1
219
Wierusz_Kowalski

W związku z obchodami Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach wydarzyło się już wiele. Ale to wciąż nie wszystko – wkrótce odbędzie się sesja naukowa poświęcona „monachijczykom”, zostanie zaprezentowany drugi obraz zakupiony przez Muzeum Okręgowe i kolejny depozyt przekazany przez kolekcjonera.

Największe wydarzenie w ramach obchodów Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego, czyli otwarcie wystawy „Egzotyczna Europa” zostało zauważone nie tylko w najbliższym regionie. Duże zainteresowanie spowodowało przedłużenie terminu prezentacji tej wyjątkowej ekspozycji o miesiąc. Kolejna wystawa zostanie otwarta w październiku. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego”.

– Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego rozpoczęliśmy w lutym 2015 roku, a zakończymy w lutym 2016 roku – zapowiada Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dodając, że choć zaplanowanych wydarzeń jest jeszcze sporo, można już pokusić się o pierwsze podsumowania. Najbardziej namacalnym efektem obchodów są dwie prace olejne malarza, zakupione dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wzbogacenie stałej ekspozycji urodzonego w Suwałkach twórcy obrazami pochodzącymi z prywatnej kolekcji. – Dostaliśmy drugi depozyt od Henryka Owsiejewa. Pojawił się też kolejny przedsiębiorca zainteresowany udostępnieniem zbiorów – wskazuje Eliza Ptaszyńska.

Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego podczas prezentacji portretu Jadwigi Wierusz-Kowalskiej.
Na zdj. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego podczas prezentacji portretu Jadwigi Wierusz-Kowalskiej.

Najbliższym wydarzeniem wpisującym się w jubileuszowy program będą zabawy kreatywne dla dzieci i rodziców (04.10 o godz. 15.00) oraz sesja naukowa poświęcona „Egzotycznej Europie”. W dniach 5 i 6 października w Muzeum Okręgowym w Suwałkach swoje referaty odczytają historycy, historycy sztuki i literaturoznawcy. – Postaramy się spojrzeć na tę tytułową egzotykę z różnych punktów widzenia. Najbardziej czekam na rozmowy podsumowujące wystąpienia. W późniejszym czasie będę zabiegać o opublikowanie referatów – zapowiada kustosz i specjalistka od twórczości Wierusza.

Własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach od kilku miesięcy jest jedyny portret żony malarza – Jadwigi Kowalskiej. Płótno w maju 2015 roku zostało umieszczone w muzealnej galerii. Starania o pozyskanie obrazu trwały cztery lata.

obrazBeduini_WieruszKolejna praca, która wzbogaci ekspozycję Wierusza-Kowalskiego, już jest w Suwałkach. Muzeum udało się pozyskać 160 tys. zł z MKiDN, dodatkowe 40 tys. zł dołożyło miasto. – Obraz „Przed meczetem” pochodzi z okresu afrykańskiego artysty. Powstał pod wpływem podróży do Afryki, krótkiej, acz znaczącej. To był przełom w twórczości Wierusza-Kowalskiego, jeśli chodzi o temat i sposób malowania – dodaje Eliza Ptaszyńska. Pokaz obrazu odbędzie się w październiku.

Drugi depozyt, obraz będący własnością Henryka Owsiejewa, to praca powstała w 1877 roku. – Obraz „Na zwiadach” pochodzi z okresu fascynacji twórczością Józefa Brandta. To scena ukazująca dwóch husarzy. Co ciekawe, tło architektoniczne zostało zaczerpnięte z rysunku Jana Matejki. To istotny trop, wskazujący, że kontakty z Krakowem i twórczością Matejki były silne, mimo że Alfred Wierusz-Kowalski niemal nie wystawiał swoich obrazów w tym mieście. W oczach mieszkańców i krytyki nie znalazł takiego uznania, na jakie liczył – podkreśla kustosz.

Za kilka tygodni mieszkańcy Suwalszczyzny zobaczą również, co kryje się pod hasłem „Monachium Wierusza”. – Chcę pokazać na tej wystawie Monachium polskich malarzy. Skupię się na tym, jak pracowali, co robili w tamtym czasie, jakie wtedy było miasto i środowisko twórców. Na wystawie zobaczymy nasze zbiory, które są całkiem pokaźne. Będzie to ekspozycja archiwalno-aranżacyjna – z fotografiami, dokumentami i kilkoma pracami malarskimi – zapowiada Eliza Ptaszyńska.

W Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego na rynku pojawiło się wydawnictwo okolicznościowe poświęcone twórczości malarza, a także pamiątki i gadżety (do kupienia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach). W planach jest wydanie katalogu wystawy „Egzotyczna Europa” i dużego albumu poświęconego życiu i twórczości malarza.

Warto wspomnieć, że kolejne pokolenia Wieruszów-Kowalskich również zostały uhonorowane podczas jubileuszowego roku. We wrześniu w Zatroczu na Litwie została otwarta wystawa prac trzech pokoleń Wieruszów: Alfreda, Czesława i Joanny – „Przestrzeń i czas”. Wydarzeniem towarzyszącym była sesja dotycząca sztuki wileńskiej tego okresu, czyli od połowy XIX wieku do czasów nam współczesnych.

Więcej informacji na temat wydarzeń w Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego można znaleźć na naszej stronie.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply