Złoty mocniejszy dzięki lepszym nastrojom

0
202
pieniadze_PL

Pod koniec minionego tygodnia nastroje inwestorów nadal były dobre. Ryzykowne aktywa wzmocniły się, w tym złoty i inne waluty regionu oraz rynki akcji, gdyż protokół FOMC z wrześniowego posiedzenia wzmocnił oczekiwania inwestorów, że podwyżki stóp przez Fed nastąpią później.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wypowiedzi bankierów centralnych – Dudleya z Fed, który powtórzył, że w tym roku podwyżki stóp są wciąż możliwe i szefa EBC Draghiego, który podtrzymał deklarację użycia wszystkich narzędzi w celu wsparcia gospodarki – jeśli będzie to konieczne – nie zachwiały optymizmem jaki zapanował na globalnych rynkach.

W piątek amerykańska waluta pozostawała pod presją retoryki Fed, która wg wielu inwestorów oddala perspektywę podwyżki stóp na 2016 r. EURUSD wzrósł do prawie 1,137 (najwyższego poziomu od trzech tygodni) mimo wypowiedzi przedstawiciela FOMC, że podwyżki stop procentowych są możliwe jeszcze w tym roku. W nocy niewiele się działo i dziś na otwarciu kurs jest wciąż blisko 1,137. Dzisiejsza sesja powinna przebiegać dość spokojnie ze względu na święto w USA. Istotny opór dla EURUSD znajduje się na 1,145.

Koniec tygodnia przyniósł umocnienie złotego w relacji do głównych walut. Złoty szczególnie zyskał do amerykańskiej waluty (efekt wzrostu EURUSD) i tymczasowo USDPLN zbliżył się do 3,70. Natomiast EURPLN testował poziom 4,21 ale nie udało się na stałe przełamać tego poziomu. W czasie azjatyckiej sesji złoty oddał część zysków i na otwarciu sesji znajduje się nico powyżej 4,22 wobec euro i nieco powyżej 3,70 za dolara. Dzisiejsza sesja powinna przebiegać dość spokojnie ze względu na brak amerykańskich inwestorów. Nastroje na rynku pozostają jednak dość optymistyczne, w związku z tym krajowa waluta powinna pozostać blisko bieżących poziomów. Kluczowe poziomy dla EURPLN to wciąż 4,18 i 4,26.

Sytuacja na krajowym rynku stopy procentowej nie uległa większym zmianom na koniec tygodnia. Rentowności obligacji pozostały względnie stabilne, podczas gdy stawki IRS wzrosły o 2-3 pb wzdłuż krzywej. Początek tygodnia zapowiada się dość spokojnie, w oczekiwaniu na napływające dane z kraju i zagranicy.

Dziś rentowności i stawki IRS powinny być blisko bieżących poziomów. Ostatnie umocnienie krajowego rynku długu powoduje, że potencjał do dalszych spadków rentowności w perspektywie publikacji danych makro, a przede wszystkim wyborów parlamentarnych jest dość ograniczony.

Elżbieta Chojna-Duch z RPP w wywiadzie dla Reuters powiedziała, że kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra. W jej ocenie wzrost PKB jest solidny i stabilny i taki powinien również utrzymać się po wyborach. Członkini Rady dodała, że w III kw. realne PKB powinno wynieść co najmniej 3,4%. Jeśli chodzi o tempo wzrostu cen, Chojna-Duch oczekuje wzrostu inflacji do ok. 1% na początku 2016 r. i utrzymania blisko tego poziomu w kolejnych miesiącach.

Członkini Rady podtrzymała, że stopy powinny pozostać stabilne do końca kadencji obecnej RPP. Ta wypowiedź jest zgodna z naszym bazowym scenariuszem. Uważamy, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie do końca 2016 r. W naszej ocenie odbicie inflacji i solidny wzrost PKB nie będą uzasadniały dostosowań w polityce monetarnej.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział w wywiadzie dla Reuters w czasie weekendowego spotkania Międzynarodowego Fundusze Walutowego, że przedwyborcze obietnice fiskalne i socjalne składane przez główną partię opozycyjną mogą zaszkodzić finansom publicznym. W jego ocenie wahania kursu złotego związane z wyborami są nie do uniknięcia, lecz powinny być krótkotrwałe.

W tym tygodniu kalendarz jest pełen krajowych i zagranicznych wydarzeń. Inwestorzy skupią się na danych makro z USA i wypowiedziach członków FOMC i szukać będą wskazówek co do podwyżki stóp w USA. Dane z Chin (handel zagraniczny i inflacja) będą również analizowane w kontekście polityki pieniężnej FOMC.

Dane z gospodarki strefy euro (produkcja przemysłowa w sierpniu) również mogą być interesujące, biorąc pod uwagę słabe dane z Niemiec. Jeśli chodzi o kraj, zobaczymy dane o bilansie płatniczym w sierpniu, finalny odczyt CPI, inflację bazową oraz dane z rynku pracy za wrzesień. Naszym zdaniem, sierpniowe saldo obrotów bieżących może być najważniejsze. Nasza prognoza jest powyżej oczekiwań rynkowych i dane te powinny potwierdzić niezły wzrost aktywności gospodarczej w Polsce. Dlatego ten odczyt może być wsparciem dla złotego, ale przestrzeń dla umocnienia złotego może być ograniczona przez niepewność przed wyborami parlamentarnymi. Pozytywne sygnały z krajowej gospodarki mogę wspierać ruch wzrostowy na rynku stopy procentowej.

Leave a Reply