„Alexanderplatz” z udziałem tancerzy Polskiego Teatru Tańca w Suwałkach. Wygraj bilety

0
147
Fot. Polski Teatr Tańca.

W 2009 roku z okazji 20. rocznicy radykalnych przemian, jakie przeszła Europa Środkowa, w Poznaniu odbyła się premiera spektaklu „Alexanderplatz”. Sztuka taneczna od tego czasu była m.in. w Niemczech i Rosji. Tym razem sposobność jej obejrzenia będą mieć bywalcy Suwalskiego Ośrodka Kultury. Spektakl taneczny na Dużej Scenie zostanie wystawiony 5 grudnia o godz. 18.00.

Na podst. materiałów prasowych.

 

Przemiany z 1989 roku – interpretowane z perspektywy upływających lat – stały się tematem spektaklu zrealizowanego przez Polski Teatr Tańca. Perspektywa polska i niemiecka, dotycząca genezy i skutków tych zdarzeń, z racji innych doświadczeń historycznych, zależności i odniesień kulturowych, a także całkiem subiektywnych – ludzkich ocen, pozostając niezmiennie w kręgu zainteresowań polityków i historyków, stała się także niezwykłym źródłem, inspirującym dialogiem polsko-niemieckich twórców spektaklu „Alexanderplatz”.

Symboliczny Okrągły Stół „Alexanderplatz” jest uproszczoną wersją historii przemian, widzianą z perspektywy młodej choreografki, która w momencie upadku muru miała zapewne kilkanaście lat. Być może przez to spektakl operuje silnymi kontrastami i umowną symboliką redukującą wydarzenia czy emocje do wyraźnego znaku. Z jednej strony „Alexanderplatz” posługuje się językiem metafory, z drugiej jest opowieścią „ku pokrzepieniu serc”, lekcją historii opowiedzianą poprzez taniec. DW World.de, Krzysztof Visconti, 19.12.2009

– Starałam się podejść do tematu dość konserwatywnie – wspomina Paulina Wycichowska, choreografka. – Wiedziałam, kto będzie na widowni, przynajmniej podczas pierwszych spektakli i chciałam dotrzeć do ludzi, dla których taniec nie jest być może sztuką, którą widzą często. Chciałam również, by przekaz był na tyle czytelny, a przeżycia estetyczne na tyle miłe, żeby wielu ludzi wyszło zadowolonych z tego spektaklu – dodaje.

„Alexanderplatz” to część europejskiej historii. To właśnie w tym miejscu w dniu 4 listopada 1989 roku doszło do demonstracji, na której zgromadziło się blisko pół miliona obywateli NRD, uważanej za „kamień milowy” pokojowej rewolucji, w następstwie której doszło do upadku Muru Berlińskiego. Wydarzeniom  1989 roku poświęcono dotąd wiele uwagi, zarówno w przestrzeni oficjalnej – politycznej i dyplomatycznej – jak i artystycznej, na podkreślenie zasługuje jednakże fakt,  iż „Alexanderplatz” to jedyne dzieło, które dotyka tego tematu z perspektywy uniwersalnego języka tańca.

Autorem muzyki wykorzystanej w spektaklu jest Jan A. P. Kaczmarek, związany z Poznaniem laureat Oscara. Scenografię stworzył Franz Dittrich.

W konkursie na stronie „Niebywałych Suwałk” można wygrać 2 pojedyncze bilety na widowisko taneczne „Alexanderplatz”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Za muzykę do jakiego filmu Jan A. P. Kaczmarek otrzymał Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply