Budynek dawnej łaźni miejskiej, który miał zostać rozebrany przy realizacji projektu bulwarów nad Czarną Hańczą, nie tylko pozostanie, ale też przejdzie remont.

W maju pisaliśmy, że plan zagospodarowania bulwarów na rzeką nie przewiduje włączenia do nowej koncepcji budynku po łaźni miejskiej. Więcej w artykule: W STAREJ ŁAŹNI MIAŁY BYĆ WYSTAWY. TERAZ ZOSTANIE ZBURZONA.

Przypomnijmy, że pierwotna wersja – robocza – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Suwałk, ograniczonego ulicami: Kościuszki, Mickiewicza oraz rzeką Czarną Hańczą obejmowała włączenie budynku łaźni w obszar Muzeum im. Marii Konopnickiej i adaptowanie tego obiektu na cele wystawiennicze. Kilka miesięcy temu, gdy okazało się, że nowy pomysł zagospodarowania bulwarów jest już zupełnie inny, prezydent Suwałk zasłaniał się brakiem środków na remont obiektu. Twierdził też, że jest już za późno na wprowadzenie jakichkolwiek zmian.

Podczas ostatniej konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 14 grudnia w Urzędzie Miejskim w Suwałkach Czesław Renkiewicz podsumowywał pierwszy rok swojej II kadencji na stanowisku prezydenta Suwałk. Wśród informacji, które zaprezentował, znalazła się również zapowiedź włączenia remontu starej łaźni do listy zadań do realizacji przy projekcie bulwarów miejskich.

Zmiana decyzji dotyczącej rozbiórki budynku – jak twierdzi Czesław Renkiewicz – to efekt analizy stanu technicznego obiektu oraz praktycznej strony wdrożenia pomysłów zaproponowanych przez firmę MD Polska ze Szczecina, która wygrała konkurs na zagospodarowanie nadrzecznej części Suwałk. Jak zaznaczył prezydent Suwałk – zarys nowego projektu, uwzględniającego zachowanie łaźni, jest poddawany ostatnim poprawkom.

– Projekt przewidywał nasypanie wzgórza, w którym znajdowałoby się zaplecze sanitarno-gospodarcze. Zastanawialiśmy się nad funkcjonalnością tego rozwiązania. Zdania były podzielone – wspomniał podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Suwałk.

Ekspertyza stanu technicznego budynku wykazała, że obiekt nadaje się do remontu. Gdy zaplanowane prace zostaną zrealizowane, część starej łaźni zostanie przekazana do użytkowania Muzeum Okręgowemu, którego jednostką podległą jest sąsiadujące z budynkiem Muzeum im. Marii Konopnickiej. – W innej części może powstanie letnia kawiarnia i zaplecze przylegające do miejsca przeznaczonego do grillowania – zastanawia się Czesław Renkiewicz. Zgodnie z pierwotną koncepcją, obok muzeum – od strony rzeki powstać ma strefa piknikowo – rekreacyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj