Reklama

Choinki na sprzedaż

Data:

- Reklama -

Już od 18 grudnia w gospodarstwie szkółkarskim Nadleśnictwa Suwałki będzie można kupić choinkę. Sprzedaż drzewek potrwa kilka dni.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Niewielkie choinki można już kupić za 30 zł. Drzewka o wysokości co najmniej 5 metrów to wydatek rzędu 160 zł. W Gospodarstwie Szkółkarskim Nadleśnictwa Suwałki choinki będą sprzedawane w dniach: 18 grudnia godz. 8.00-13.00; 19-20 grudnia godz. 8.00-14.00; 21-22 grudnia godz. 8.00-16.00; 23 grudnia godz. 8.00-14.00 (dojazd od ul. Staniszewskiego). Sprzedaż prowadzona jest w kancelariach leśnictw w dni robocze w godzinach pracy 7.00-15.00. Sprzedaż drzewek w nadleśnictwach.

Źródło: Nadleśnictwo Suwałki.
Źródło: Nadleśnictwo Suwałki.

Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada dziś ponad 70 kg zużywanych tworzyw sztucznych. Czy warto dodawać kolejne kilogramy plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie? Sztuczne choinki służą nam długo, ale gdy je wyrzucimy, niektóre zawarte w nich związki rozkładają się przez 400 lat albo jeszcze dłużej. Wyprodukowanie plastikowych drzewek wiąże się m.in. z wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, wymaga również zużycia energii (także w wypadku ich recyclingu). Jak każdy proces przemysłowy, nie jest to obojętne dla środowiska.

Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Naturalna choinka wnosi też do domu niepowtarzalną atmosferę, wspaniały zapach lasu, wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Już po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

Corocznie zimą – przed okresem świątecznym – w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków. Drzewka te pozyskuje się z przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni – plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż naturalnych drzewek świątecznych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykład będzie tam założona szkółka leśna.

Świerk pospolity – rodzima choinka

Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski co roku sadzi się ok. 30 mln sadzonek.
We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Leśnicy hodują na plantacjach świerki do wieku około 7 – 8 lat, gdy osiągają wysokość 3 – 3,5 m. W ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek.

Jak kupić świeżą choinkę?

Nie spodziewajmy się, że wspaniałą i świeżą choinkę kupimy gdzieś przy centrach handlowych. Zdarza się, że drzewka do sprzedaży w takich miejscach ścinane są na długo przed świętami.

Zdrową, świeżą choinkę poznamy po wyglądzie jej igieł. Powinny one dobrze trzymać się gałązek, nie odpadać po dotknięciu, mieć żywy kolor, bez śladów przesuszenia. Skąpe igliwie może świadczyć o tym, że drzewko zostało ścięte dawno, lub że chorowało na plantacji. Pamiętajmy jednak o tym, że opadanie igieł przy pniu jest naturalne i nie świadczy o złej kondycji drzewka. Obejrzyjmy pień drzewka. Miejsce ścięcia powinno być jasne i nie zaschnięte. Jeśli pokrywa je twarda żywica, to znaczy że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej. Jeśli mamy dużo ozdób choinkowych, to lepiej wybrać drzewko z grubszymi gałązkami, żeby mogły utrzymać nasze ozdoby.

Kupiliśmy choinkę – i co dalej?

Zanim przystąpimy do ubierania choinki, zahartujmy ją, trzymając ją w garażu, na balkonie, czy na korytarzu. Przed wstawieniem do stojaka przytnijmy pień aby mógł on lepiej pobierać wodę. W domu ustawmy drzewko z dala od źródeł ciepła. Tradycyjne lampki zamieńmy na światełka LED, które zużywają mniej energii i nie przyspieszają przesuszania igieł. Nie zapomnijmy o codziennym podlewaniu choinki. Po świętach drzewko możemy wyrzucić do kompostownika lub wykorzystać na opał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sprzedaż choinek w nadleśnictwie już trwa

Sprzedaż świerka pospolitego prowadzona będzie w okresie przedświątecznym do...