Reklama

Nowe inwestycje w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej

Data:

- Reklama -

Te nowe inwestycje to w sumie 220 nowych etatów i prawie 1,2 tys. utrzymanych miejsc pracy. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. wydała właśnie kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności na preferencyjnych warunkach. Tym razem czterem firmom na terenie dwóch województw.

Informacja prasowa.

Trafiły one m.in. do dwóch czołowych polskich przedsiębiorstw. Jedną z tych firm jest – Fabryka Mebli z Grupy Forte – największy europejski producent mebli do samodzielnego montażu. Spółka swoją najbliższą przyszłość wiąże z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie mają zostać rozbudowane dwa zakłady. Póki co, producent otrzymał zezwolenie na inwestycję w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie przed dwoma miesiącami została utworzona nowa podstrefa SSSE. Powstanie tam zakład Distri – Forte.

– To ważny inwestor dla naszej spółki. Fabryka z Grupy Forte to czołowy producent mebli, ale przede wszystkim przedsiębiorstwo z 23-letnim stażem. Jeśli inwestor z takim doświadczeniem chce na naszych terenach inwestować, to jest to dowód na to, że jesteśmy konkurencyjni – mówi Robert  Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Obecnie Grupa Forte posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz Hajnówce. Całkowita powierzchnia produkcyjna fabryk wynosi 120 tys. m kw., z których co roku wyjeżdża ponad 3 mln sztuk mebli. 80 proc. towaru trafia na eksport. Na nowych terenach Forte chce wybudować centrum logistyczne produktów z branży meblarskiej. Znajdzie w nim pracę co najmniej 160 osób, a maksymalne nakłady inwestycyjne na budowę centrum wyniosą ponad 41,6 mln zł. To jedno z największych zezwoleń, jakie w tym roku wydała Suwalska SSE.

Drugie z zezwoleń trafiło do Zakładu Produkcyjno-Usługowego „Prawda” w Olecku. Inwestycja zakłada budowę nowych hal produkcyjnych i produkcyjno-magazynowych o powierzchni ok. 16,5 tys. m kw. wraz z infrastrukturą techniczną. Projekt zakłada również uruchomienie nowych działów produkcyjnych.  Maksymalna wartość inwestycji wyniesie 63,7mln zł.

– To niezwykle istotna inwestycja dla regionu i samego Olecka. Przedsiębiorca zadeklarował zatrudnienie nie tylko 50 nowych osób, ale co istotniejsze utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia – w sumie 1164 pracowników  przez okres pięciu lat – dodaje prezes Robert Żyliński. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2017 r.

Kolejną firmą, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności to spółka BIK PAK S.C. Przedsiębiorca w ramach nowej inwestycji zamierza zakupić  na terenie podstrefy Ełk działkę  i wybudować  na niej nową halę produkcyjną o powierzchni ok. 300 m kw. Liczy, że dzięki temu nie tylko zwiększy moce produkcyjne, ale także rozszerzy działalności o produkcję wkładów foliowych. Nowy projekt inwestycyjny zakłada rozbudowę obecnych  i  zakup nowej linii produkcyjnej. Dzięki temu powstanie 5 nowych miejsc pracy. Maksymalna wartość inwestycji wyniesie 2,34 mln zł.

Kolejne pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie ekonomicznej trafiło do gołdapskiej firmy „Karton”. Przedsiębiorca planuje realizację nowego projektu na własnym gruncie. Projekt ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych i pełne wykorzystanie hali. W Gołdapi zostaną utworzone 4 miejsca pracy, a wartość inwestycji może wynieść 14,6 mln zł.

W Strefie Ekonomicznej działa 91 firm, które zatrudniają w sumie 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Firma z Suwałk w czołówce rankingu „Gazele Biznesu”

Drugie miejsce w województwie podlaskim w rankingu "Pulsu Biznesu"...

Ponad 48 mln złotych na inwestycje drogowe w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W poniedziałek, 17 października w suwalskim Ratuszu odbyła się...

Kursy do Strefy Ekonomicznej wracają „na próbę”

Na początku maja informowaliśmy o interpelacji radnej Anny Ruszewskiej...

„Gazele Biznesu”: Va-Varuste z najlepszym wynikiem z Suwałk

"Gazela Biznesu" to firma, która działa nieprzerwanie od co...