XII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” dobiegły końca. Wśród laureatów tegorocznego przeglądu znalazł się 80-latek ze Stalowej Woli.
O dojrzałym wymiarze tegorocznej edycji wydarzenia – w aspekcie tematyki monodramów i wieku wykonawców – już po pierwszym dniu mówiła organizatorka przeglądu, Grażyna Filipowicz-Karp. Na trudną tematykę społeczną monodramów zwróciło uwagę również jury. Irena Jun, odczytując protokół zaznaczyła, iż „to niewątpliwy znak czasu, potwierdzający wykorzystywanie możliwości teatru w dążeniu do ich [problemów – przyp. red.] rozwiązywania”. – Fakt ten wpłynął także na wybory materiału literackiego, którym posługiwali się realizatorzy przedstawień. Na dalszy plan zepchnięta została literatura piękna, a dominować zaczęła reportażowa literatura faktu. To znalazło odbicie w sposobach realizacji spektakli. Uwidoczniło się odejście od metafory, niedopowiedzeń na rzecz dosłowności wypowiedzi – zauważyli jurorzy. Irena Jun, Marek Kościółek i Jan Zdziarski docenili także wysoki poziom prezentacji konkursowych, co stanowi także niewątpliwy sukces instruktorów przygotowujących młodzież, a także niektórych dorosłych do występów scenicznych.
Statuetki przyznawane najlepszym uczestnikom Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” to symboliczne podkowy pegaza umieszczone na kamieniach z Suwalszczyzny. W tym roku trofea artystyczne zabrali do domów: Olga Meirane z Rezekne, która Złotą Podkowę i nagrodę finansową w wysokości 900 zł zdobyła za monodram „TV Mama” w reżyserii Olity Jasmane. Drugą Złotą Podkowę Pegaza i nagrodę finansową jury przyznało Edwardowi Kotłowskiemu ze Stalowej Woli – za monodram „Odkąd zniknęła” w reżyserii Anety Adamskiej. Laureat od 50 lat związany jest z Teatrem Dramatycznym im. Józefa Żmudy w Stalowej Woli. Monodram w jego wykonaniu powstał na podstawie poematu „W Szwajcarii…” Juliusza Słowackiego. Pracę nad tekstem aktor rozpoczął już 40 lat temu!
Srebrną Podkowę Pegaza zdobył Patryk Ołdziejewski z Białegostoku za monodram „Taki Jestem” w reżyserii własnej (nagroda w wysokości 750 zł). W kategorii dorosłych III nagrody nie przyznano. Wyróżnienia po 240 zł każde otrzymali zaś: Stanisław Bożek za monodram „Rozmowa” w reżyserii własnej, Marek Biskup za monodram „Bombel” w reżyserii własnej, wyróżnienie honorowe przypadło Pawłowi Leszkowiczowi z Lipska, obecnie mieszkającemu w Warszawie, za autorski tekst będący próbą psychoautoanalizy bohatera.
W kategorii młodzieży I nagrody nie przyznano. II nagrodą – Srebrną Podkową Pegaza jury nagrodziło Irminę Liszkowską z Suwałk za monodram „Zabiłeś tylko wesz?” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz (nagroda w wysokości 750 zł). III nagrodę, Brązową Podkowę Pegaza otrzymała Anna Urbanowicz za monodram „Moja starsza-młodsza siostra” w reżyserii Joanny Łupinowicz (nagroda w wysokości 500 zł). Wyróżnieniami nagrodzone zostały: Natalia Prawdzik za monodram „Wstręt” w reżyserii Bożeny Bendig (nagrodę w wysokości 240 zł) oraz Martyna Kleszczewska za monodram „Bez mojej zgody” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz (nagroda w wysokości 240 zł).
Przed uroczystym zakończeniem przeglądu i wręczeniu nagród publiczność obejrzała monodram z wykonaniu Ireny Jun – „Z Duszyczki”, który przyjęła owacjami na stojąco.
Fot. Niebywałe Suwałki