Reklama

„Policjant” i „kuzyn” mogą okraść. Oszuści nie próżnują

Data:

- Reklama -

Suwalscy policjanci otrzymali w piątek aż kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób oszustw na tzw. wnuczka. Dzwoniący przestępcy podawali się za kuzynów, policjantów, czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wypytując swoich rozmówców o ich adresy zamieszkania, numery kont bankowych i oszczędności.

Schemat działania oszustów wciąż jest ten sam. Tym razem do wytypowanych osób dzwonił mężczyzna podający się za siostrzeńca, bądź innego członka rodziny. – Głos w słuchawce pytał o adres i informował, że za chwilę odwiedzi rozmówcę. Po chwili telefonował inny mężczyzna, twierdząc, że jest funkcjonariuszem Policji lub CBA, rozpracowującym grupę oszustów. Żądał od rozmówcy podania numerów kont bankowych, na których ma ulokowane swoje oszczędności, wypytywał ile pieniędzy ma w domu, twierdząc, że pieniądze te mogą być przejęte przez oszustów i on musi je zabezpieczyć. Dla uwiarygodnienia swojej wypowiedzi oszuści proponowali, aby rozmówca połączył się z numerem alarmowym 997, ale cały czas dzwonili do danej osoby, uniemożliwiając jej połączenie się z innym numerem telefonu. Na szczęście tym razem żadna z osób nie uwierzyła w opowiadane historie, a o próbach oszustwa powiadomiono policjantów – relacjonuje rzecznik prasowy KMP w Suwałkach.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub środkach, jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W szczególności pamiętajmy jednak o tym, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować – powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast poinformujmy Policję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Karatecy wrócili z Bartoszyc z medalami

W sobotę, 20 listopada w Bartoszycach odbyła się kolejna...

Suwalczanin najszybszy na Litwie

Podczas odbywającej się 11 września ósmej rundy motocyklowych Mistrzostw...

W Kinie konesera: Kraina miodu

We wtorek, 10 marca o godz. 19.00 odwiedzający Cinema...

SKB Litpol-Malow w IV rundzie pokonał trzy drużyny po 7:0

Udana wyprawa suwalskich badmintonistów do Poznania. Podopieczni Jerzego Dołhana pokonali...