Reklama

Są pieniądze „w rezerwie”, ale nie na dodatkowe projekty

Data:

- Reklama -

Po podliczeniu głosów oddanych na projekty z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego okazało się, że zrealizowanych zostanie 8 projektów – 2 duże i 6 projektów małych. Szacowane kwoty nie wyczerpują jednak całkowicie puli środków. Mimo to, dodatkowe inwestycje nie zostaną dodane do listy.

Wątpliwości dotyczące SBO 2016 przedstawiła niedawno radna Anna Ruszewska. W tej sprawie do naszej redakcji napisał również Jarosław Ruszewski z Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat”. – Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach, po dokonanym głosowaniu w 2015 r., do  realizacji zostaną wybrane 2 projekty z listy „Dużych Projektów” oraz 6 projektów z listy „Małych Projektów”. W przypadku wystąpienia oszczędności na etapie wyboru wykonawców na poszczególne inwestycje zostaną uruchomione przetargi na kolejne pozycje z listy projektów zarówno Dużych jak i Małych. Tego typu wybór, jest niezgodny z uchwałą Nr XI/114/2015 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 30 września 2015 r. o zmianie uchwały w sprawie przeprowadzenia na terenie Gminy Miasta Suwałki konsultacji społecznych w sprawie Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego jako części budżetu miasta na 2016 rok – uważa Ruszewski. Jego zdaniem kwalifikacja projektów do realizacji powinna zostać zakończona w momencie wyczerpania kwot w obu pulach – na działania małe i na działania duże. Tak się nie stało.

Wykonanie projektów dużych zostało oszacowane na kwotę 1 148 000,00 złotych. – Pozostaje oszczędność na kwotę 252 000,00 złotych. Czyli należy zakwalifikować kolejny projekt, na którego realizację zostały pieniądze. Jest to projekt „Bezpieczne podwórko przy ulicy 1-go Maja 27A, 25, 25A” na kwotę 176 400 zł – głosów 469 (projekt Nr 6). Z uwagi na to, że po wyborze 3 projektów, zostaje kwota 75 600,00 złotych, jest ona zbyt mała na realizację innych projektów – wskazuje Jarosław Ruszewski. Podobna sytuacja pojawia się w działaniach małych. Realizacja 6 projektów może wynieść 507 046,00 zł, co oznacza, że kwota oszczędności w tym przypadku to ponad 92 tys. zł. Tej kwoty nie przekracza projekt „Droga dojazdowa do nieruchomości mieszkalnych, przy ulicy Ciesielskiej”, którego wartość szacowana jest na 65 000 zł. Dodatkowym argumentem podnoszonym przez Jarosława Ruszewskiego jest realny koszt realizacji inwestycji. Na tym etapie jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach wykonania zadań.

Po konsultacji z radcą prawnym na wątpliwości Anny i Jarosława Ruszewskich postanowił odpowiedzieć Czesław Renkiewicz. Swoje argumenty skierował do radnej, która zgłosiła interpelację w tej sprawie. Prezydent Suwałk nie zgadza się z powyższą interpretacją ustalonych zasad. – Wykładnia, którą przytacza Pani w treści swojej interpelacji, w istocie prowadziłaby do zignorowania zasad wynikających z zapisów uchwały, gdyż do realizacji dopuszczone zostałyby projekty, które nie uzyskały największej liczby głosów, a tylko te, które mieszczą się w kwocie pozostałej wskutek oszczędności. Takie rozumowanie nie jest też zgodne z celem uchwały i mogłoby doprowadzić do premiowania projektów mających znikome poparcie społeczne, które jednakże „mieściłby” się w kwocie oszczędności. Przykładowo – zgodnie z Pani interpretacją – jako 3 projekt, z listy projektów dużych, zaliczony do realizacji zostałby projekt, pn. „Bezpieczne podwórko przy ulicy 1-go Maja 27A, 25, 25A, 176 400 zł”, który zajął 5 miejsce. Ta propozycja zgromadziła 469 głosów, czyli o 281 głosów mniej niż projekt z 3. pozycji pn. „Wymiana nawierzchni ulicy Kowieńskiej” za 699 392 zł pozostający w rezerwie do ewentualnej realizacji – tłumaczy Renkiewicz.

Zdaniem prezydenta nawet przesunięcie kwot pozostających w rezerwie nie rozwiąże do końca problemów ze sfinansowaniem inwestycji. Środków nadal będzie brakować. – Obecnie nie wiemy, ile będzie kosztowała realizacja projektów wybranych wstępnie do realizacji, tj. 2 dużych projektów i 6 małych. Kwoty wskazane na kartach do głosowania są tylko orientacyjne i niekoniecznie zostaną osiągnięte w przetargach. Nie chcąc powtórzyć sytuacji z 2015 r., gdy do realizacji projektów z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego dołożono 900 tys. zł – zaznacza Czesław Renkiewicz. Decyzja jest więc podyktowana ostrożnym podejściem do wydatkowania środków z SBO 2016.

– Może się okazać że rezerwa będzie dużo niższa lub nie będzie jej wcale. Może być również tak, że będzie ona większa i umożliwi realizację kolejnych projektów. Dlatego też przygotujemy do realizacji projekt, który w puli projektów zgodnie z oddanymi głosami zajął 3 miejsce, tak, by była ewentualna możliwość jego zrealizowania w 2016 roku. Należy przy tym podkreślić, że projekty z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane do końca 2016 roku i dopiero pod koniec roku będzie można stwierdzić, ile projektów i na jaką wartość udało się zrealizować – dodaje Renkiewicz.

Na realizację zadań w SBO 2016 zarezerwowana została kwota w wysokości 2 mln złotych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W cieniu „Przesmyku Suwalskiego”. Suwałki walczą o konkurencyjność

W piątek, 23 lutego w Suwałkach odbyło się kluczowe...

Kontrowersje wokół nowego logo Suwałk: Mieszkańcy przeciwni zmianom, Miś Uśmich powróci

Sprawa odświeżonego Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki, który kosztował...

Wybory 2024: Kto startuje z urzędującym prezydentem Suwałk?

Stoimy przed wyborem nowych przedstawicieli do Rady Miejskiej w...

Umowy na prowadzenie klubów seniora podpisane. Kolejny rok wsparcia starszego pokolenia

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podpisał w środę, 10 stycznia...