Reklama

E-learning czy tradycyjne nauczanie?

Data:

- Reklama -

Co jakiś czas uczestniczymy w różnego rodzaju szkoleniach, których celem jest podniesienie kwalifikacji. Czasami są to szkolenia z miejsca pracy, a czasami sami na własną rękę decydujemy się na doszkolenie.

Bardzo trafnym stwierdzeniem jest powiedzenie, że ,,człowiek uczy się przez całe życie”. Dlatego tak ważne jest uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, które rozwijają nasze umiejętności, dostarczają dodatkowej wiedzy i poszerzają nasze horyzonty.

Gdy popatrzymy na rodzaj szkoleń dostępnych na rynku, to zauważymy, że coraz częściej pojawia się słowo „e-learning”. E-learning jest formą szkoleń, kursów czy innych spotkań edukacyjnych prowadzonych przy użyciu Internetu czy oprogramowania. Nic dziwnego, że staje się coraz to bardziej popularny. W dzisiejszych czasach Internet stał się dla wszystkim standardem, bez którego nie da się normalnie funkcjonować. Przez Internet komunikujemy się ze znajomymi, robimy przelewy, opłacamy rachunki, robimy zakupy, no i właśnie – uczymy się. Statystyki pokazują, że już za kilkanaście lat ponad 60% szkoleń będzie prowadzonych właśnie w formie e-learningu. Drugą, wszystkim znaną, metodą nauczania są tradycyjne szkolenia czy też kursy, na których obecność fizyczna jest obowiązkowa.

Co więc będzie lepsze – e-learning czy tradycyjne nauczanie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Bowiem jedno i drugie wiąże się z zaletami i wadami. Jedni zapewne powiedzą, że e-learning jest lepszy, bo nie wymaga od nas podróżowania. Inni zaś będą tradycjonalistami i powiedzą, że wiedza przyswojona przez komputer nie jest tak obszerna i wartościowa jak ta, którą nabędziemy podczas tradycyjnego nauczania.

Jakie są więc plusy i minusy w przypadku nauczania w formie e-learningu oraz tradycyjnego nauczania?

Zdecydowanie plusem, tak jak zostało to wyżej wspomniane, będzie brak konieczności dojeżdżania i podróżowania w przypadku e-learningu. W związku z tym koszty przy e-learningu będą niższe. Cena takich szkoleń będzie również niższa, przez fakt, że ominięte zostają koszty związane z wynajmem sali czy miejsca, w którym zostanie zorganizowanie szkolenie oraz dosyć dużego kosztu samego szkoleniowca.

Z drugiej zaś strony, niektórym może przyjść z trudnością przyswajanie wiedzy poprzez Internet. Wspomnieć należy, że wymaga to motywacji oraz podstawowej znajomości komputera i Internetu.

Prawdą jest, że coraz częściej odchodzi się jednak od tradycyjnych zajęć szkoleniowych i coraz częściej wdraża się metody e-learningowe. Coraz więcej osób również przekonuje się do tej formy nauczania.

Internet zdecydowanie zrewolucjonizował życie każdego z nas. Śmiało można powiedzieć, że zrewolucjonizował również formy edukacji, które wydawałyby się kiedyś nie do zrewolucjonizowania.

Każdy jednak wybiera to, co mu najbardziej odpowiada. Ci, dla których komputer i Internet nie mają tajemnic, którzy są zabiegani i stawiają na wygodę, zapewne wybiorą e-learning. Z drugiej zaś strony, w dalszym ciągu mamy tych, którzy uważają że tradycyjne metody nauczania są tymi najlepszymi.

Więcej informacji
zarządzanie projektami z pmq.pl – szkolenia i doradztwo
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wystawa „Drzewo” – twórcza i ekologiczna akcja uczniów

Wystawa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego...

Jarosław Zieliński w obronie Mickiewicza, Kochanowskiego i Konopnickiej

Interpelacja poselska Jarosława Zielińskiego z PiS, skierowana do Minister...

Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska: Projekt edukacyjny Fundacji Terra Desolata również na Suwalszczyźnie

Fundacja Terra Desolata rozpoczęła interesujący projekt edukacyjny, mający na...

Z regionu: Politechnika otrzyma prawie 1,7 mln złotych na kursy on-line

Politechnika Białostocka otrzyma rekordowe, najwyższe w kraju, środki z...