Reklama

„Sansara – Nepal”: fotografie Wojtka Moskwy w galerii „PAcamera”

Data:

- Reklama -

Od trzech lat o galerii „PAcamera” w Suwałkach było cicho. Miejsce z historią zostało zamknięte na czas remontu budynku przy ulicy Noniewicza (dawnego hotelu) i nic nie wskazywało na to, by galeria miała się odrodzić. Do czasu – w ostatni piątek został otwarta tam wystawa fotografii z Nepalu.

Autor: Iwona Danilewicz

Autor cyklu „Sansara – Nepal” pochodzi z Ełku. Podczas wernisażu wspominał „PAcamerę” z lat wcześniejszych, dziękując opiekunowi galerii za możliwość zaprezentowania swoich prac akurat w tym miejscu. Fotografie, które składają się na cykl „Sansara”, zostały wykonane przez Wojciecha Moskwę w Nepalu, podczas podróży. Jak zaznaczył artysta – nie wykonywał ich z myślą o stworzeniu wystawy. Dopiero po powrocie do Polski uznał, że to, co udało mu się uchwycić w dalekim kraju, może stanowić podstawę do rozważań o egzystencji i „podróży” człowieka przez świat. Fotografie „Sansara – Nepal”, które znajdują się w galerii „PAcamera”, opatrzone są dodatkowym opisem – nie tyle miejsc, co napotkanych przez autora osób i pewnych historii towarzyszących zaistniałej sytuacji. Co ciekawe, przygotowanie tekstów do fotografii zajęło Wojtkowi Moskwie aż rok.

Andrzej Zujewicz z Suwalskiego Ośrodka Kultury bardzo cieszył się z powrotu galerii. Podczas otwarcia wystawy zaznaczył, że plany wystawiennicze na najbliższe miesiące ma już ustalone. – Moim zdaniem „PAcamera” nigdy nie została zlikwidowana – szyld nie został zdjęty z budynku. Cały czas miałem nadzieję, że to miejsce zostanie przywrócone do życia. Udało się. Po trzech latach „urlopu” galeria powróciła – dodał. Zdaniem Zujewicza każdy z lokalnych fotografików ma szansę odnalezienia w „PAcamerze” miejsca dla siebie i obejrzenia wystaw, które mogą okazać się interesujące. – Środowisko suwalskich fotografików jest duże. Współpracą z nami zainteresowani są też ludzie z Łomży, Ostrołęki, Olity, Kowna – podkreślił.

W marcu w „PAcamerze” zostanie otwarta wystawa fotografii Suwalskiej Grupy Twórczej, liczącej obecnie 20 osób. Będzie to ekspozycja jubileuszowa, prezentująca najlepsze fotografie z ostatnich 10 lat. Wystawa odwiedzi również inne miasta Polski. W kalendarzu „PAcamery” jest też nie lada gratka – ekspozycja prac fotograficznych Krzysztofa Gierałtowskiego.

Galeria Fotografii PAcamera, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Noniewicza 71, 16-400 Suwałki, tel. 87 566 42 11.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...

Kosmos jest również w nas

W piątek, 12 maja odbyło się otwarcie wystawy "Kosmos...

Toulouse-Lautrec w Galerii „Chłodna 20” (foto, audio)

Otwarta w piątek, 12 listopada wystawa w Galerii Sztuki...