Jerzy Ząbkiewicz na półmetku kampanii do Senatu

0
47
#JerzyZąbkiewicz
Na zdj. Jerzy Ząbkiewicz.

Kandydat na senatora swój start w wyborach uzupełniających oparł na lobbowaniu na rzecz wydobycia złóż zalegających pod Suwalskim Parkiem Krajobrazowym i budowie uzdrowiska w okolicach Smolnik. Jak dotąd, Jerzy Ząbkiewicz odbył prawie 100 spotkań z mieszkańcami swojego okręgu wyborczego.

Autor: Iwona Danilewicz

Konferencja będąca podsumowaniem dotychczasowej kampanii i prezentacji programu kandydata odbyła się we wtorek, 23 lutego w Hotelu „Loft 1898” w Suwałkach. Jerzy Ząbkiewicz przekonywał, że dynamiczny rozwój regionu możliwy jest wyłącznie poprzez odważne inwestycje, które promuje, a które mogą zapewnić kilka tysięcy miejsc pracy. – Naszego regionu i Polski nie stać na zaniechanie realizacji projektu związanego z wydobyciem rud tytanu, żelaza i wanadu – podkreślił kandydat na senatora.

Ząbkiewicz tematem złóż na Suwalszczyźnie zajmuje się od lat, od lat próbuje też przekonać rządzących do budowy kopalni na terenie „Zielonych Płuc Polski”. – Politycy są przerażeni. Sądzę, że brak decyzji wynika z niewiedzy, nie z niechęci – uważa Ząbkiewicz, dodając, że pomysłu budowy kopalni na Suwalszczyźnie nie należy rozpatrywać w kategorii science fiction. Działacz Stowarzyszenia „Samorządna Suwalszczyzna” przekonuje, że nowoczesna technologia wydobycia umożliwia w tej chwili prowadzenia prac bez naruszania ekosystemu. Jak podkreśla Ząbkiewicz – jeśli mandat uzyska, będzie starał się przekonać do swojego pomysłu ministra Mateusza Morawieckiego. – To wszystko wpisuje się w jego program gospodarczy – twierdzi Jerzy Ząbkiewicz.

Zabkiewicz_konferencjaTechnologia, o której mówi Jerzy Ząbkiewicz, opiera się na budowie tuneli upadowych prowadzących z zakładu zlokalizowanego w Suwałkach aż do serca złóż, pod SPK. Jak twierdzi Ząbkiewicz – mimo tego, że odległość zakładu od złóż wynosi około 11 km, to koszt budowy takiego korytarza stanowi 1/4 kosztu wydrążenia tradycyjnych szybów wiertniczych. Według informacji przekazanych przez kandydata, na Suwalszczyźnie znajdują się złoża 378 ton czystego żelaza, 96,4 mln ton tytanu, 4 tony wanadu, których wartość szacowana jest na 8 bilionów złotych. Gra jest więc warta świeczki. Tym bardziej, że – jak zaznacza kandydat – zgodnie z prawem górniczym, dostęp do minerałów może uzyskać każdy kraj. Według szacunków Jerzego Ząbkiewicza, koszt budowy niezbędnej infrastruktury to około 18 mld zł.

Potencjał rozwoju subregionu Ząbkiewicz widzi również w Smolnikach, gdzie znajdują się wody termalno-mineralne, jakie mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu uzdrowiskowym.

Dodaj komentarz