Reklama

Lepiej poczekać niż narażać gospodarkę na dodatkowe wstrząsy

Data:

- Reklama -

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami. Komunikat nie uległ dużym zmianom, ale wskazał, że RPP jest mniej optymistyczna jeśli chodzi o perspektywy wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach, sugerując złagodzenie nastawienie.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Powtórzone zostało sformułowanie z poprzedniego miesiąca, że „pełniejsza ocena perspektyw kształtowania się dynamiki cen oraz wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach będzie możliwa po zapoznaniu się z marcową projekcją inflacji i PKB”. W spotkaniu wzięło udział trzech nowych członków (M. Chrzanowski, E. Gatnar, J. Kropiwnicki).

Nie wypowiadali się oni na konferencji prasowej, prezes Belka powiedział, że zmiana składu RPP nie miała wpływu na ocenę sytuacji przez Radę.

Belka powiedział, że obecnie nie widzi wzrostu szans na zmiany stóp NBP zarówno w górę jak i w dół. Jego zdaniem, otoczenie zewnętrzne jest niepewne, więc lepiej wstrzymać się ze zmianami w polityce pieniężnej, aby nie narażać polskiej gospodarki na dodatkowe szoki. Belka przyznał, że mylił się kiedy oczekiwał szybkiego zakończenia deflacji. Dodał, że wprowadzenie podatku bankowego będzie wzięte pod uwagę przy przygotowywaniu Raportu o Inflacji i może skutkować osłabieniem akcji kredytowej i niższymi inwestycjami.

Uważamy, że obniżenie ścieżki inflacji i wydłużenie oczekiwanego okresu trwania deflacji w Projekcji NBP będzie sprzyjać decyzji o obniżeniu stóp. Spodziewamy się cięcia o 25 pb w marcu i następnie stabilizacji stóp do końca roku. Warto pamiętać, że w marcu RPP ogłosi decyzję dzień po posiedzeniu EBC i poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro może być argumentem za podjęciem takiej decyzji także w Polsce.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...