Reklama

Leśne Patrole „Greenpeace” w Puszczy Białowieskiej

Data:

- Reklama -

„Greenpeace” rozpoczął Leśne Patrole w Puszczy Białowieskiej. Ich celem jest sprawdzenie, czy prowadzona w Puszczy gospodarka leśna nie narusza stref ochronnych UNESCO.

logo ngo do www ngo.inddInformacja pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.plTu przeczytasz cały tekst.

Więcej informacji na temat patroli oraz zdjęcia będzie można znaleźć na stronie www.kochampuszcze.pl/patrole – strona będzie regularnie aktualizowana.

W związku z próbami zwiększenia dopuszczalnej ilości wycinanych drzew w Puszczy Białowieskiej, „Greenpeace” rozpoczął Leśne Patrole, by w terenie sprawdzić i udokumentować stan ochrony Puszczy. Celem patroli będzie kontrola kilkudziesięciu cennych przyrodniczo obszarów objętych ochroną UNESCO – przede wszystkim stref, w których zabroniona jest wycinka drzew, w tym cięcia sanitarne. Patrole „Greenpeace” kontrolują miejsca, w których prowadzona była gospodarka leśna od czasu wpisania całej Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sprawdzona będzie także zgodność proponowanego aneksu do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża z wymogami UNESCO.

Naukowcy od dawna dostrzegają szczególne walory przyrodnicze Puszczy oraz doceniają jej naturalny charakter. Ich zdanie podziela UNESCO. Niestety, polskie przepisy w pełni chronią Puszczę jedynie na jednej trzeciej jej powierzchni – w parku narodowym i rezerwatach. Poza tymi obszarami obowiązuje Ustawa o lasach, napisana z myślą o zwykłych lasach gospodarczych. A to stanowi poważne zagrożenie dla zachowania dzikiej, naturalnej i tętniącej życiem Puszczy oraz nie daje możliwości pełnej realizacji porozumienia z UNESCO w zakresie ochrony Puszczy. Cała Puszcza powinna być wyjęta spod rygoru Ustawy o lasach i w całości objęta specjalną ochroną, na jaką zasługuje.

Tymczasem do ministra środowiska, Jana Szyszko, ma trafić aneks do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, umożliwiający wielokrotne zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej – aż do 188 tysięcy metrów sześciennych. Dokumenty przygotowane do podpisu przez ministra Jana Szyszko łamią kompromis z 2012 roku, opracowany na podstawie rekomendacji zespołu ds. ochrony Puszczy Białowieskiej powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Puszcza Białowieska – gospodarka leśna w gąszczu przepisów

Gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej, unikalnym obiekcie znajdującym się...

Profesor Simona z Kossaków na wielkim ekranie

"Simona", film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz w Cinema Lumiere...

Z regionu: Drewniane obiekty edukacji ekologicznej w Puszczy Białowieskiej nagrodzone

Obiekty edukacji ekologicznej w Puszczy Białowieskiej zaprojektowane przez studentkę...

Puszcza Białowieska – tu znajdziesz jedną z najbardziej malowniczych tras nordic walking w Polsce

Pora roku sprzyja treningom na świeżym powietrzu, czego dowodzą...