Reklama

W sieci łatwiej? Enterprise Europe Network dla biznesu

Data:

- Reklama -

Rozwój każdej firmy, bez względu na to czy jest mała czy duża, w pewnym etapie funkcjonowania związany jest z poszukiwaniem nowych rynków zbytu na swoje produkty lub usługi.

Jednym ze sposobów pozyskania potencjalnego partnera biznesowego z zagranicy jest nawiązanie współpracy w ramach Europejskiej Sieci Współpracy (Enterprise Europe Network), której aktywnym członkiem jest Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach.

Co to jest EEN?

Enterprise Europe Network (EEN) to platforma współpracy, oferująca małym i średnim przedsiębiorstwom kompleksowe usługi wspierające rozwój ich potencjału i innowacyjnych zdolności, a także promująca ich ofertę. To miejsce, w którym każdy przedsiębiorca może zamieścić swoją ofertę w bazie EEN, aby znaleźć partnerów za granicą tj. producentów, pośredników czy też przedstawiciel handlowych. – Na razie film jest niewiele, więc liczba potencjalnych partnerów nie stanowi magnesu, jednak sądzę, że nasze plany szybko wpłyną na poszerzenie oferty – przekonuje Marcin Gnoza, konsultant EEN w Suwałkach.

Jak skorzystać z usług oferowanych przez Park i EEN?

Najczęstszym sposobem pozyskiwania partnerów (oferentów lub odbiorców) jest wizyta przedsiębiorcy w Parku lub zaproszenie konsultanta przez przedsiębiorcę do siedziby firmy. Rozmowa ma na celu określenie profilu kooperacyjnego firmy, jej oczekiwań związanych z pozyskaniem partnera z zagranicy, zarówno w obszarze handlowym (import/eksport) jak i technologicznym.

Przedsiębiorcy skupieni w bazie EEN mają możliwość bezpłatnego udziału w konferencjach, seminariach lub specjalistycznych szkoleniach organizowanych w ramach sieci. Ale nie tylko – oprócz pomocy przedsiębiorcom w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów oraz w promowaniu ich towarów i usług, konsultanci wzmacniają przedsiębiorców m.in. w zakresie: pozyskiwania informacji o regulacjach prawnych w wybranych krajach europejskich; pomocy w wyszukiwaniu aktualnych źródeł finansowania z krajowych i europejskich instrumentów finansowych; wspierania procesu transferu technologii i innowacji poprzez poszukiwanie, promowanie technologii lub know-how;pomocy firmom w wejściu na nowe rynki, poprzez pozyskiwanie niezbędnych informacji na rynkach zagranicznych; doradztwie w zakresie pozyskiwania środków finansowych dla SME (poszukiwanie inwestorów, kredytów, pożyczek i innych form finansowego wsparcia); organizacji bezpośrednich spotkań brokerskich czy misji zagranicznych, umożliwiających nawiązanie współpracy i przedstawienie oczekiwań obu zainteresowanych stron.

Należy wspomnieć, że na każdym etapie współdziałania, przedsiębiorcy mogą systematycznie otrzymywać istotne informacje z zakresu nowych profili, zamieszczanych w europejskich bazach danych, organizowanych misji, spotkań brokerskich, targów, czy też seminariów, konferencji i warsztatów oraz możliwości uczestnictwa w programach finansujących inwestycje w innowacje i prace badawczo-rozwojowe.

W najbliższym czasie w Suwałkach odbędzie się seminarium pn. „Marketing międzynarodowy – jak wykreować markę Twojej firmy na rynkach międzynarodowych” (stąd pobierzesz informację na temat seminarium kreowanie marki i kartę zgłoszenia). Na przełomie kwietnia i maja EEN zorganizuje misję gospodarczą na Litwę, umożliwiającą spotkanie przedsiębiorców różnych branż.

Ile to kosztuje?

Co ciekawe – nic. Uczestnictwo w EEN oraz usługi świadczone przedsiębiorcom w ramach tej sieci są bezpłatne. Należy poświęcić odrobinę wolnego czasu, aby wypełnić ankietę określającą profil, opisać działalność firmy oraz jej potrzeby. Po zebraniu wszystkich informacji następuje rozpoczęcie procesu poszukiwania potencjalnych partnerów.

Więcej informacji można uzyskać poprzez kontakt z pracownikami w Parku, pod adresem mailowym: een@park.suwalki.pl, tel.: 87 564 22 24/25 lub osobiście w siedzibie firmy, przy ul. Innowacyjnej 1, pokój 321.

stopka2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa Forum Pogranicza. W tym roku pod hasłem: Metal – Industry – Design (foto)

Spotkania i dyskusje, prezentacje firm, ale też warsztaty dla...

Kandydat na prezydenta Suwałk krytykuje politykę inwestycyjną, chce obniżyć podatki (wideo)

Grzegorz Mackiewicz, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość na kandydata...

Delegacja z Arabii Saudyjskiej w Suwałkach (audio)

Na zaproszenie posłanki PO, Bożeny Kamińskiej, przewodniczącej grupy bilateralnej...

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Suwałkach: eksperymenty, VR i roboty (foto)

Ile waży powietrze? Jak pobiera się odciski palców? Czy...