Reklama

Au! Mam Autyzm?! W kwietniu konferencja w „Bajce”

Data:

- Reklama -

Niedługo Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chciałabym, żebyście z tej okazji zrobili coś innego niż podświetlanie budynków na niebiesko lub zbieranie kasy na chore dzieci. Chciałabym, żebyście pokazali pozytywne strony ASD, bo takich jest mnóstwo. Chciałabym w końcu zobaczyć autyzm w innym kontekście. Pokażcie światu, że jesteśmy fajni i wartościowi. Tak na swoim blogu pisze Katja Schrödinger, autorka bloga i książki „Koci świat ASD”, jedna z prelegentek zaproszonych do Suwałk.

Autor: Iwona Danilewicz

Kolejna edycja konferencji „Au! Mam Autyzm?!” odbędzie się w Suwałkach w dniu 3 kwietnia. Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów oraz Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” zapraszają w godzinach 9.30 – 16.30 do placówki przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 5. – Tegoroczna konferencja będzie poświęcona pracy z dzieckiem w domu. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pojawiają się trudne zachowania i jak sobie z nimi radzić – tłumaczy Urszula Duda, dyrektor suwalskiej „Bajki”.

bajka plak autyzm-2Najbliższa odsłona „Au! Mam Autyzm?!” będzie okazją do poszerzenia wiedzy nie tylko na temat autyzmu – z różnych perspektyw, ale i samej placówki edukacyjnej „Bajka”. W programie konferencji znalazły się prelekcje osób z autyzmem i rodziców dzieci z autyzmem. Uczniowie „Bajki” zaprezentują też spektakl pt. „Kraina inności”. O godz. 10.40 głos zabierze Katja Schrödinger, która opowie – jak sama to nazywa – o fiksacjach i stimach. Katja Schrödinger bezkompromisowo pisze o swoich doświadczeniach. Jeden z jej ostatnich wpisów na blogu dotyczył spektrum autyzmu, które – jak się okazało – stanęło na drodze do zdobycia przez nią pracy. – Pracodawcy boją się osób ze spektrum. Pewnie sobie myślą, że byłabym cały czas na zwolnieniu – nie byłabym, bo jeśli choruję, to raz w roku na grypę. Nie chodzi za mną PIP ani PFRON, bo nie mam orzeczenia o niepełnosprawności. Nie będzie przyjeżdżać po mnie karetka z kaftanem bezpieczeństwa – nie jestem chora psychicznie – napisała rozczarowana Schrödinger.

Nad wizerunkiem i postrzeganiem w społeczeństwie osób z autyzmem opowie o godz. 11.40 Marek Stankiewicz, autor bloga Photography & Asperger oraz galerii internetowej, który wraz z mamą – Anną Stankiewicz odpowie na pytania związane z dorastaniem oraz funkcjonowaniem osoby dorosłej z ZA. Po przerwie, o godz. 13.30 uczestnicy konferencji wysłuchają wystąpienia Andrzeja Szumowskiego, taty chłopca z autyzmem i współtwórcy bloga „Deszczowy chłopiec”.

O godz. 14.15 na temat terapii domowej, codziennego wspomagania rozwoju mowy i komunikacji u autystów opowie Barbara Wierzbowska-Lebiediew, pedagog specjalny, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej. O godz. 14.55 rolę zabawy w rozwoju dziecka z autyzmem zaprezentuje Anna Wasilewska, psycholog. W trakcie konferencji znajdzie się też czas na udział w dyskusji.

W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli lepiej poznać „Bajkę”, jej uczniów i specjalistów. Niepubliczna placówka cały czas stawia na rozwój. Drugi rok w „Bajce” funkcjonują grupy przedszkolne. Dzieci mają dostęp do ciekawych zajęć, m.in. LEGOterapii, zajęć z programowania w szkole podstawowej w ramach informatyki. Uczestniczą też w licznych zajęciach ruchowych, treningach umiejętności społecznych. W „Bajce” nawet Xbox jest formą terapii. – To jest bardzo przydatne w poznawaniu schematu ciała. Dzięki wideotreningowi dziecko zauważa siebie jako sprawcę czynności – dodaje Urszula Duda.

Szkoła jest dostępna dla osób z zewnątrz nie tylko w czasie konferencji i dni otwartych. „Bajka” dysponuje biblioteką bogatą w publikacje tematyczne i fachowe. Zaprasza dzieci spoza szkoły do udziału we wczesnym wspomaganiu rozwoju – zajęcia są bezpłatne, finansowane przez budżet państwa w ramach rozliczenia oświatowej subwencji ogólnej (na podstawie opinii wydanej przez poradnię). – Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów prowadzi dodatkowo konsultacje skierowane do osób z zewnątrz. Nie diagnozujemy, lecz sugerujemy podczas spotkań, jakie działania podjąć – podkreśla Duda.

Niebawem „Bajka” po raz kolejny wcieli się w rolę organizatora Turnieju Bowlingowego Dzieci Niepełnosprawnych w Suwałkach (w dniach 21-22 kwietnia w Pink Bowling & Club). W przyszłym roku do swoich propozycji konkurencji międzyszkolnych dołączy też turniej Boccia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kawiarenka, w której pracują autyści, będzie otwarta częściej. Młodzi czują się tu jak u siebie

Uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy "Prolog" od...

Au!? Mam Autyzm dla rodziców i nauczycieli (audio)

W Parku Technologicznym w Suwałkach w sobotę, 27 kwietnia...

Cały czas trwa remont szkoły branżowej dla młodzieży. Liczy się każdy grosz (audio, wpłać online)

Właśnie trwa remont kolejnych sal lekcyjnych i terapeutycznych w...