Cztery suwalskie ulice zostaną przebudowane

0
156

Niebawem rozpoczną się prace modernizacyjne ulic: Świerkowej, Łokietka, Ogrodowej i Pięknej. W czwartek, 10 marca w Urzędzie Miejskim w Suwałkach wykonawcy wyłonieni w przetargach podpisali umowy na realizację robót.

W Suwałkach problem utwardzenia dróg, remontów i modernizacji, jest problemem nabrzmiałym. Skupiamy uwagę na nadrabianiu zaległości powstałych w minionych latach. Każdego roku chcemy zmodernizować lub wykonać od podstaw kilka ulic. Opieramy się głównie na budżecie miasta, pozyskujemy też środki z zewnątrz – z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. To nowy program, który zastąpił tzw. „schetynówki” – powiedział podczas podpisania umów prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz.

Ulica Świerkowa zostanie przebudowana przez firmę PDM Suwałki w dwóch etapach. Kwota realizacji prac wyniesienie ponad 3,7 mln złotych. Wsparcie zewnętrzne w przypadku tej inwestycji to 50 proc., czyli kwota 1,7 mln złotych, która pochodzić będzie ze wspomnianego wyżej programu centralnego. Zarówno przebudowa ulicy Świerkowej, jak i budowa ulicy Władysława Łokietka (PGK Gołdap), mają zakończyć się w 2016 roku. Prace nad modernizacją ulic Pięknej i Ogrodowej, prowadzone przez firmę Strabag, potrwają do końca sierpnia 2017 roku, choć nie jest wykluczone, że inwestycję uda się zakończyć wcześniej.

Na zdj. Zdzisław Galiński z PGK Gołdap i Czesław Renkiewicz.
Na zdj. Zdzisław Galiński z PGK Gołdap i Czesław Renkiewicz.

– Dziś podpisujemy trzy umowy na realizację czterech ulic przez firmy Strabag PDM Suwałki i PGK Gołdap. Konkurencja była duża, a ceny uzyskane dla miasta są atrakcyjne – skomentował wybór wykonawców prezydent.

Prace na ulicach Pięknej i Ogrodowej pochłoną ponad 3,3 mln złotych. Z kolei budowa ulicy Władysława Łokietka będzie kosztować 1,2 mln złotych. W obu przypadkach w kosztach inwestycji partycypuje miejska spółka – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. – Wartość wszystkich umów wynosi prawie 8,5 mln złotych. Część prac sfinansuje państwo, a część środków pozyskamy z PWiK-u, spółki, która jest właścicielem sieci wod.-kan., z którą dzielimy się obowiązkami i finansowaniem – dodał Czesław Renkiewicz.

03
Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w trakcie podpisania umowy z Arturem Krasowskim, dyrektorem białostockiego oddziału firmy „Strabag”.

Oprócz czterech wspominanych ulic, a także ulicy 41. Pułku Piechoty oraz 11 Listopada (w przypadku ostatniej ulicy umowa z wykonawcą nie została jeszcze podpisana), miasto planuje również prace na ulicy Północnej, Kowieńskiej i części ulicy Wileńskiej. – Chciałbym, żeby te zadania weszły do tegorocznego planu inwestycyjnego. Mimo że w budżecie tych inwestycji jeszcze nie ma, będę wnosić do Rady Miejskiej o uwzględnienie modernizacji ciągu ulic na osiedlu Kamena – dodał Renkiewicz.

Leave a Reply