Reklama

Hermetyczny świat finansów plus wspaniałe kreacje aktorskie – „Big Short” Adama MacKaya w „Kinie konesera”

Data:

- Reklama -

Zapowiedź filmu sugerowała coś w stylu „Wall Street” Olivera Stone’a czy „Wilka z Wall Street” Martina Scorsese, czyli finanse, wielomilionowe inwestycje i bohaterowie, którzy żyją w tym świecie, operują specyficznym językiem, ale w sposób jasny i kreatywny, starają się przybliżyć realia ekonomicznej terminologii. Adam McKay zrobił coś zupełnie innego. Film „Big Short” zostanie zaprezentowany w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach we wtorek, 22 marca o godz. 18.00.

Z Arturem Cichmińskim o filmie „Big Short” rozmawiał Bartosz Łojko.

„Big Short” to swoisty paradokument – ciekawie i niezwykle sugestywnie przedstawiający świat bankowości, kredytów hipotecznych, a także wielu finansowych zagadnień dla przeciętnego człowieka zupełnie niezrozumiałych. Reżyserowi udało się zachować przy tym tempo filmu tak, by widz nawet na moment nie mógł oderwać oczu od ekranu.

W 2008 roku światowe rynki finansowe i bankowe dopadł kryzys gospodarczy, na którym wzbogaciła się jedynie garstka ludzi, przewidująca nadchodzącą katastrofę. Historia, oparta na faktach, opowiada o kulisach tego globalnego, nie bójmy się użyć słowa, przekrętu. Przedstawia bohaterów, którzy korzystając z luk prawnych i swoistej chciwości, dorobili się wielomilionowych fortun.

BShort1– Film próbuje zilustrować genezę tego kryzysu. Mechanizm, który doprowadził do finansowego Armagedonu. W świecie, który bazuje na ekonomii, zawsze jest tak, że jeśli ktoś traci, ktoś też musi zyskać – dopowiada Artur Cichmiński.

Mocna strona tego filmu to przede wszystkim kreacje aktorskie. Christian Bale, nominowany do Oscara. – W moim odczuciu zasługiwał na niego bardziej niż Leonardo DiCaprio – wtrąca Cichmiński, występuje w „Big Short” w roli dra Michaela Burry (jedyny bohater, którego nazwisko nie zostało zmienione na potrzeby filmu – przyp. red.), który jako pierwszy dostrzegł, że nastąpi “koniec świata”.

Bale jako człowiek, który chodzi w biurze w T-shircie, w krótkich spodenkach i na bosaka, jest czarująco prawdziwy i hipnotyzujący. Steve Carell, znany głównie z komedii, po raz kolejny udowadnia, że jest aktorem wszechstronnym, a jedną z jego specjalności jest również dramat.

THE BIG SHORTObok Carella pojawia się Ryan Gosling, potwierdzając swój kunszt aktorski i pewną subtelność postaci, wraz z jej charakterystycznym humorem. Całości dopełnia rola Brada Pitta, który praktycznie w każdej roli czuje się jak „ryba w wodzie”. – Film jest zagrany genialnie praktycznie w każdej warstwie – wskazuje Artur Cichmiński. Gwiazdorska obsada jest w tym obrazie autentyczna i szczera, ale jest to też zasługa scenariusza i świetnie napisanych dialogów.

Trzeba też zwrócić uwagę na język i formę przedstawionego obrazu – stylizowaną na film paradokumentalny, a bardziej jego aranżację. – Aktorzy bardzo często burzą tzw. „czwartą ścianę”, zwracając się bezpośrednio do widza, tłumacząc skomplikowane zagadnienia. Język branżowy dla przeciętnego widza może być pewną barierą, ale na pewno nie psuje odbioru filmu. Reżyser operuje, na szczęście, zabiegami czysto stylistycznymi, które mają pomóc w zrozumieniu tych mechanizmów – pojawia się np. typowy dla filmów dokumentalnych zabieg, tzw. „gadające głowy” – obok głównych bohaterów, pojawiają się w tych scenach osoby „grające siebie” – Selena Gomez czy Anthony Bourdain – mające uwiarygodnić i w najprostszy sposób wyjaśnić tajniki finansowego świata – tłumaczy krytyk filmowy.

Film oprócz zagadnień finansowych porusza wiele kwestii psychologicznych i światopoglądowych. Sugestywnie i wiarygodnie przedstawione są ludzkie zachowania, reakcje. Jest to taki rodzaj filmu, który w warstwie językowej czy tematycznej, może być trudny w odbiorze, a mimo to świetnie się go ogląda.

W konkursie Niebywałych Suwałk i Cinema Lumiere można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Adam McKay ma na swoim koncie Oscara za najlepszy scenariusz. Reżyser zdobył też w swojej karierze Złotą Malinę za najgorszy scenariusz filmowy. O jaki film chodzi? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

 Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Często gości w programie w TVP Polonia – „Halo Polonia”.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...

Paweł Górniak i Maciej Orłoś – goście „no to OSOBOWOŚĆ” w ramach notofest

Festiwal „notofest” daje widzom możliwość obejrzenia wartościowych filmów, ale...
%d bloggers like this: