Między nauką a biznesem. Mechatronika w praktyce

0
115
Fot. SSSE.

Międzynarodowa delegacja programu „Edutronix”, realizowanego w ramach Erasmus+, odwiedziła Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Była to kolejna wizyta studyjna związana z kształceniem zawodowym.

Źródło: Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

SSSE4Spotkanie związane było z szansą realizacji nowych projektów – zawiązaniem porozumienia trójstronnego między SSSE, firmą Malow i Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, którego celem będzie kształcenie młodzieży zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy; organizacją misji gospodarczej we Włoszech dla przedsiębiorców SSSE we współpracy z CIS.

Podczas wizyty uczestnicy odwiedzili jedną w firm strefowych „Malow”, przyglądali się nowoczesnemu parkowi maszyn oraz najnowszej inwestycji – Malow 4, zgłoszonej do nagrody Podlaska Marka Roku. Kolejnym przystankiem był Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach, który interesował uczestników w kontekście możliwości nauki mechatroniki – tam zaprezentowana została ogólna działalność szkoły oraz pracownie mechatroniczne.

SSSE3Ważnym punktem wizyty była prezentacja działalności SSSE w zakresie kształcenia zawodowego, tj. w obrębie łączenia potrzeb przedsiębiorców i rzeczywistości edukacyjnej. Okazało się, że zarówno w Polsce, jak i we Włoszech oraz w Hiszpanii sytuacja jest podobna – pojawiają się problemy  w komunikacji między edukacją a biznesem oraz łączeniem potrzeb pracodawców z możliwościami kształcenia szkół.

SSSE1W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele: AIJU – hiszpańskiego centrum badawczego i technologicznego, ośrodka prowadzącego badania mające na celu rozwój i wprowadzanie innowacji technologicznych w branży zabawek i branżach pokrewnych; CIS – włoskiego ośrodka szkoleniowo-doradczego, łączącego kształcenie zawodowe z edukacją; Perfect Project – polskiej firmy doradczo- szkoleniowej, realizującej projekty wspomagające placówki kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.

W ramach projektu „Edutronix” zostanie opracowany, przygotowany i wdrożony do procesów kształcenia prototyp modułu edukacyjnego do nauki mechatroniki. Moduł posłuży do wprowadzenia nowych metod i narzędzi w nauczaniu mechatroniki. Oprogramowanie prototypu w praktyce umożliwi nauczycielom zawodu i uczniom aktywną współpracę w tworzeniu interaktywnych zasobów.

Leave a Reply