Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie. Premier Szydło uczciła w Augustowie pamięć bohaterów

Na zdj. Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca w całej Polsce. Do Augustowa przyjechała premier Beata Szydło. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze w Warszawie, premier spotkała się z żołnierzami podczas uroczystego śniadania.

Uroczystości w Augustowie rozpoczęły się od złożenie wieńców pod siedzibą NKWD i PUBP, tzw. „Domem Turka” – miejscem kaźni żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Po mszy świętej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944 – 1954, znajdujący się nad rzeką Nettą.

Podczas przemówienia premier Beata Szydło podziękowała wszystkim za udział w uroczystościach upamiętniających tych, którzy „do końca trwali na swoich stanowiskach”. – Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych niezłomnych, dla których dewiza „Bóg – Honor – Ojczyzna” nie była czymś wyjątkowym, ale była codzienną powinnością. Zawsze w najtrudniejszych chwilach wiedzieli, jak trzeba się zachować – podkreśliła premier.

Szefowa rządu przypomniała, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych trafił do kalendarza świąt państwowych dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Premier podkreśliła również, że moralną powinnością Polaków jest dotarcie do prawdy dotyczącej Obławy Augustowskiej – odnalezienie grobów zaginionych osób i zapalenie na nich zniczy. – Dzisiaj Polska też potrzebuje niezłomnych – dodała Beata Szydło.

W uroczystościach w Augustowie wzięła udział również Anna Maria Anders i minister Jarosław Zieliński, który przywołał cytat Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych: „ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”, podkreślając, że do niedawna pamięć o bohaterach była pomijana.  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców pod monumentem.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętowany jest od 2011 roku. Data 1 marca jest nieprzypadkowa – tego dnia zostali straceni przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W Suwałkach główne uroczystości rozpoczęły się 1 marca uroczystą mszą w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę marszową i przeszli ulicami: Kościuszki, Chłodną, Utratą, Sejneńską do pomnika 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Pod pomnikiem, po odegraniu hymnu państwowego, odczytaniu Apelu Poległych, salwie honorowej, delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda i UM w Suwałkach

Dodaj komentarz