Oscarowy DKF. Wygraj bilety na pokaz filmu „W lepszym świecie”

Scena z filmu "W lepszym świecie".

Susanne Bier w 2011 roku za film „W lepszym świecie” otrzymała Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Swoją opowieścią wywołała dyskusję na temat zemsty – tego, czy bardziej ludzkie jest nadstawić policzek, czy oddać cios? Kiedy relacje dorosłych są napięte do granic wytrzymałości, to właśnie dzieci szukają wyjścia z psychicznej pułapki. W ramach DKF w Suwałkach film zostanie zaprezentowany 16 marca o godz. 18.00.

Na podst. materiałów prasowych.

wlepszymmswiecie2W filmie Bier porusza jednak o wiele więcej tematów. „W lepszym świecie” to również historia o tym, że przemoc może mieć rozmaite oblicza i różne skutki. Anton, pracując w Afryce, widzi przerażające i potworne zdarzenia, musi podejmować trudne decyzje. Widzi, co potrafi uczynić jeden człowiek drugiemu. W domu, w Danii, także ma dylematy. Anton na oczach swoich dzieci zostaje uderzony przez agresywnego Larsa. Nie oddaje, wycofuje się, tłumacząc dzieciom, że bicie jest bez sensu. Zachowuje się ugodowo, wydaje się, że dojrzalej, poprawnie, aż do bólu. Potem widzimy jak w samotności przeżywa upokorzenie, uczucie to nie prowadzi jednak do zemsty. Nie mniej problemów mają dzieci. Elias i Christian prezentują zupełnie odmienne postawy w stosunku do swoich oprawców. Jeden nie radzi sobie z przemocą, drugi atakuje, przekraczając granice prawa. Tu Susanne Bier proponuje widzom przewrotne rozwiązanie sytuacji, przeciwstawiając bezkompromisowość – dojrzałości.

wlepszymmswiecie3Każda z kluczowych postaci, targana wątpliwościami i emocjami, na zewnątrz stara się zachować pozory spokoju i przekonać innych, że radzi sobie świetnie. Tego właśnie oczekuje od nas świat. Rodzice udają silnych, a dzieci, że są grzeczne. Najlepsza odpowiedź to zdanie „u mnie wszystko w porządku”. Bier nie oszczędza nikogo. Pokazuje, w jaki sposób ukrywają przed najbliższymi swoje „prawdziwe ja” chłopcy Elias i Christian (ten ostatni do tego stopnia, że jego zachowanie nabiera cech psychopatycznych). Jednak ich rodzice równie dobrze strzegą swoich tajemnic – bólu, lęku, poczucia winy, bezsilności – tych wszystkich ran, które zadaje życie. W filmie dorośli kłamią o swoich prawdziwych uczuciach, choć można to nazywać „niemówieniem wszystkiego”, dla spokoju dzieci, ze wstydu, dlatego, że łatwiej pewnych rzeczy nie ruszać. Jednocześnie wymagają szczerości od dzieci, które też mają swoje powody, by oszukiwać.

W konkursie na stronie „Niebywałych Suwałk” można wygrać 2 pojedyncze bilety na seans filmu „W lepszym świecie” w Suwalskim Ośrodku Kultury w środę, 16 marca o godz. 18.00. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jaki jest oryginalny tytuł filmu Susanne Bier? (W lepszym świecie to wybór polskiego dystrybutora). Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Dodaj komentarz