Reklama

Rada Polityki Pieniężnej w komplecie

Data:

- Reklama -

Rentowności obligacji spadły, waluty CEE lekko zyskały, a europejskie indeksy giełdowe wzrosły w trakcie ostatniej sesji w minionym tygodniu. Wygląda na to, że ponownie największy wpływ na zachowanie rynków miały ostatnie gołębie sygnały z Fed, co korzystnie wpływało zarówno na ryzykowne aktywa, jak i na obligacje.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dane z USA o indeksie nastroju amerykańskich konsumentów Michigan były gorsze od oczekiwań, ale nie miały istotnego wpływu na rynek.

Kurs EURUSD obniżył się nieznacznie na koniec tygodnia, ale skala i dynamika zmian była wyraźnie mniejsza niż wcześniej w tygodniu. W trakcie dnia kurs osiągnął prawie 1,125, na koniec dnia lekko odbił w górę, a dziś rano jest w pobliżu 1,126. Na początku tygodnia poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, ale sądzimy, że reakcja inwestorów na ten odczyt może być ograniczona w oczekiwaniu na jutrzejsze dane o aktywności ekonomicznej w Europie. Kurs EURUSD pozostaje w ramach czwartkowego pasma wahań i czeka na sygnały, które mogą wyznaczyć kierunek na najbliższe dni.

Kurs EURPLN spadł w piątek trzecią sesję z rzędu w reakcji na odrodzenie popytu na ryzykowne aktywa. W rezultacie, kurs w trakcie dnia testował 4,26 i jest już bardzo blisko tegorocznego minimum na ok. 4,254 ustanowionego 1 stycznia. W relacji do dolara złoty pozostał w piątek dość stabilny blisko 3,78. Inne waluty CEE korzystały z poprawy globalnego nastroju i odbicia cen surowców. Zeszły tydzień był trzecim kolejnym aprecjacji złotego do euro i w ostatnich dziewięciu tygodniach tylko jeden nie przyniósł spadku EURPLN. Po weekendowym lekkim odbiciu w górę, dziś rano EURPLN jest znów blisko 4,26.

Na krajowym rynku stopy procentowej krzywe obligacyjna oraz IRS ponownie się wypłaszczyły dzięki umocnieniu na długim końcu. Chociaż za granicą rentowności nie spadały już w takim tempie jak w poprzednich dniach, to polska 10-latka zyskała w piątek 4 pb, w takiej samej skali obniżył się odpowiedni IRS. Po wyraźnych wzrostach notowanych wcześniej w tygodniu w piątek FRA ustabilizowały się. Komentarz po marcowej decyzji RPP oraz ostatnie wypowiedzi członków Rady wyraźnie schłodziły oczekiwania na obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Obecnie rynek widzi 80% szans na redukcje stóp o 25 pb w perspektywie 6 miesięcy. W tym tygodniu nastroje inwestorów będą pod wpływem czynników globalnych. Perspektywa dalszych znaczących spadków rentowności obligacji / stawek IRS jest ograniczona po ubiegłotygodniowym znaczącym umocnieniu. Spodziewamy się względnie stabilnych rentowności w oczekiwaniu na popołudniowe dane z USA.

W piątek Sejm powołał Jerzego Żyżyńskiego na członka RPP. Nowo mianowany członek Rady powiedział, że byłby za obniżką stóp NBP, ale skala możliwego ruchu jest niewielka (sugerował, że 50 pb). W jego ocenie poprzednia Rada działała „za ostrożnie” i deflacja jest efektem „zbyt mało ofensywnej polityki”. Z kolei Łukasz Hardt powiedział, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w polityce pieniężnej to stabilne stopy. Jego zdaniem, w obliczu panującej na świecie niepewności trzeba zachować przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej na wypadek wystąpienia nieoczekiwanych negatywnych szoków.

Biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą globalnego wzrostu gospodarczego publikowane w tym tygodniu wstępne indeksy PMI dla europejskich gospodarek i wskaźniki koniunktury dla Niemiec (Ifo, ZEW) będą bardzo dokładnie śledzone przez inwestorów. Jakiekolwiek oznaki spowolnienia mogą wywołać realizację zysków po silnym umocnieniu wywołanym decyzjami EBC i Fed. Wg nas, EURPLN powinien pozostać w najbliższym czasie w przedziale 4,25-4,35, raczej bliżej dolnego jego ograniczenia. Krajowe obligacje będą pod wpływem czynników globalnych oraz wyników aukcji zamiany. Zbliżająca się Wielkanoc spowoduje zapewne spadek płynności, przez co pojawić się mogą podwyższone wahania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Split payment dzieli płatności i przedsiębiorców

W ciągu trzech miesięcy od debiutu ze split payment...