Via dolorosa: chór Viva Musica wydał płytę z misterium pasyjnym

0
623

Nagranie, zarejestrowane w czerwcu 2015 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, dostępne jest na płycie. W ostatni piątek, 11 marca w Wiżajnach materiał został zaprezentowany podczas koncertu na żywo z udziałem Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica”.

Autor: Iwona Danilewicz

Chór „Viva Musica” świętuje 20-lecie swojego istnienia. Cykl tematycznych koncertów odbywać się będzie na Suwalszczyźnie aż do grudnia 2016 roku. Publiczność chórzystów usłyszy w różnorodnym repertuarze.

Piątkowy koncert w kościele w Wiżajnach związany był trwającym okresem Wielkiego Postu. Misterium pasyjne „Via dolorosa”, wykonywane od 2009 roku przez chórzystów, to materiał niezwykły. – Przejmujący, pełen dynamiki i dramatyzmu zapis drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Jest to rekonstrukcja średniowiecznej formy obrzędowej – misterium – nawiązującej do dramatów religijnych wywodzonych z tradycji monastycznych, wzbogaconych wątkami z kultury ludowej – tłumaczy Krzysztof Snarski, chórzysta i prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Viva Musica”, przy którym działa chór.

Tekst misterium pasyjnego oparty jest na „Żywocie i bolesnej męce Pana Naszego Jezusa Chrystusa” autorstwa bł. Anny Katarzyny Emmerich. Treść wykonywana przez chór „Viva Musica” została jednak nieco skrócona i poddana redakcji. Autorem muzyki, nawiązującej do dawnych pieśni pasyjnych, jest Grzegorz Bogdan, dyrygent chóru.

Płyta została wydana w 500 egzemplarzach. Na jej okładce wykorzystano XIX-wieczną scenę z drogi krzyżowej z kościoła w Pawłówce Nowej.

Misterium pasyjne „Via dolorosa” zostanie wykonane w najbliższy piątek, 18 marca w kościele pw. św. Wojciecha w Suwałkach (ul. Szkolna 9). Podczas koncertu w Suwałkach płyty będzie można zakupić w cenie 10 zł. W tym celu można również kontaktować się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki „Viva Musica”.

Aby otrzymać od nas płyty z misterium pasyjnym (bezpłatnie 4 sztuki), prosimy przesłać w mailu swoje imię i nazwisko: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply