Ponad 15 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach szkolnych dotyczących prądu elektrycznego, które sami przygotowali. W gronie najbardziej pomysłowych i nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy II e i nauczycielka Dorota Cyran ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach. To dzięki nim miasto z dwudniową wizytą odwiedzi mobilne centrum nauki „Planeta Energii”, w którym dzieci będą sterować elektrownią wiatrową, dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie.
Udział w konkursie „Planeta Energii” to okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych i nieszablonowych zajęć. Skorzystali z niej kreatywni nauczyciele, tacy jak wspomniana wcześniej Dorota Cyran z SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, pod okiem której powstały niecodzienne projekty. Uczniowie z klasy II e m.in. odbyli wycieczkę na farmę wiatrową. Następnie odwiedzili miejscową interaktywną placówkę dydaktyczną, w której podczas zajęć konstruowali model wiatraka i zdobywali wiedzę o odnawialnych źródłach energii. Drugoklasiści przeprowadzali też różne doświadczenia, np. z dynamo. Kolejnym krokiem było poznanie żarówek, ich rodzajów i poziomów energooszczędności. Najmłodsi dowiedzieli się także, dlaczego należy oddawać je do specjalnych punktów zbiórki. Dzieci zostały również zaproszone do lokalnej rozgłośni radiowej, gdzie wzięły udział w audycji pt. „Planeta Energii”, podczas której dzieliły się ze słuchaczami wiedzą o prądzie.
– Udział w konkursie „Planeta Energii” okazał się świetną okazją do tego, aby zaciekawić dzieci światem energii elektrycznej. Dzięki udostępnionym i doskonale opracowanym scenariuszom lekcji, moi jeszcze mali przyszli „naukowcy”, chętnie zdobywali wiedzę o urządzeniach elektrycznych oraz o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z prądu oraz poznawali proekologiczne zachowania i postawy. Lekcje na trudne tematy, np. takie jak prąd, mogą być interesujące i rozbudzać ciekawość wśród najmłodszych dzieci, jeśli przeprowadza się je z pasją i zaangażowaniem – mówi Dorota Cyran, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, dodając, że z niecierpliwością i olbrzymią ciekawością uczniowie oczekują na wizytę mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”.
Miasteczko, w którym włosy stają na głowie
W miasteczku „Planeta Energii”, które odwiedzi zwycięzców, w tym Suwałki, dzieci zobaczą kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach, fascynujące eksperymenty i doświadczenia, film 3D oraz wezmą udział w multimedialnych zabawach i quizach z nagrodami. Będą mogły odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak m.in. kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszyna elektrostatyczna (elektryzują się od niej włosy). Miasteczko mogą odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.
Nietypowo o energii
Nauczyciele klas I-III, którzy przeprowadzają z dziećmi lekcje szkolne na temat energii elektrycznej, pracują w oparciu o program i materiały przygotowane przez Grupę Energa. Na ich podstawie w szkołach prowadzone są nietypowe zajęcia, inspirowane tematem energii elektrycznej, a dzieci poprzez doświadczenia i zabawę zdobywają wiedzę.
– Nawet najmłodszych uczniów można zainteresować trudnymi tematami i naukami ścisłymi, o ile są im one podane w przystępny sposób. Prąd elektryczny, urządzenia elektryczne towarzyszą każdemu z nas, w tym także naszym dzieciom, na każdym kroku. Czy możemy zatem pozwolić sobie na to, by najmłodsi nie mieli wiedzy o ich działaniu i bezpiecznym użytkowaniu? W „Planecie Energii” uczymy przez zabawę i bawimy się ucząc. A nauczyciele potwierdzają, że sposób w jaki to robimy jest skuteczny – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.
Zwycięskie klasy zostaną nagrodzone dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo. otrzymają laptopa z oprogramowaniem i zestaw edukacyjnych klocków Lego. Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast: Białogard, Czerwionkę-Leszczyny, Gdańsk, Giżycko, Iławę, Kartuzy, Koziegłowy, Leszno, Płock i Suwałki. Wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Suwałkach na Placu im. Marii Konopnickiej odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia 2016 r.