Reklama

Augustowski „Kinochłon” zaprasza na film „Mustang”. Wygraj zaproszenia!

Data:

- Reklama -

W środę, 11 maja o godz. 19.00 w Kinie „Iskra” w Augustowie rozpocznie się pokaz filmu „Mustang”. Gościem wieczoru będzie Piotr Czerkawski, który z publicznością porozmawia po seansie między innymi o… prawach kobiet.

Dlaczego o prawach kobiet? „Mustang” jest debiutem młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet. Opowieść dotyczy pięciu nieokiełznanych dziewczyn, pięciu żywiołów i jednego silnego pragnienie – wolności. Świat, który widzimy w filmie, to miejsce, gdzie kobieta powinna „znać swoje miejsce”, gdzie bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Feministyczna baśń o dojrzewaniu. Doskonała na dzisiejsze czasy. The Daily Beast

Mustang2Twórczyni filmu pochodzi z Turcji. Mimo że mieszka we Francji, sytuacja w kraju rodzinnym wciąż ją pochłania. – Szczególnie ważne są dla mnie historie dziejące się w Turcji, bo to miejsce, w którym aż się kotłuje i gdzie wszystko się zmienia. Ostatnio kraj zwrócił się w stronę bardziej konserwatywną, ale cały czas czuć tu siłę i energię. Będąc tutaj, mam wrażenie, że jestem w samym sercu wydarzeń, że może zdarzyć się wszystko, że trudno przewidzieć, jaki bieg przybierze historia. To niesamowicie inspirujące przy tworzeniu fikcji – mówi Deniz Gamze Ergüven.

W „Mustangu” Ergüven po raz kolejny porusza temat emancypacji, tak jak w swoim filmie dyplomowym. Pragnienie wolności, które odczuwają bohaterki filmu, podkreśla tytuł tej produkcji. Deniz Gamze Ergüven w tym obrazie porusza także swoją historię. – Ten skandal, który widzimy w scenach otwierających film – dziewczyny wchodzą na ramiona chłopaków, co spotyka się z surową reprymendą – przydarzył się mi, kiedy byłam nastolatką. Z tym, że moja reakcja na niego była zupełnie inna niż moich bohaterek. Ja zwiesiłam głowę ze wstydem. To było na wiele lat zanim mogłam choćby zaprotestować. Chciałam, żeby postaci w moim filmie były bardziej bohaterskie. A ich odwaga musi się opłacić. Muszą na końcu wygrać i to w najbardziej emocjonujący sposób. Dla mnie te pięć dziewczyn to pięciogłowy potwór, który traci część siebie za każdym razem, gdy któraś z bohaterek znika z opowieści, ale ostatnia pozostała jego cześć zwycięża – dodaje reżyser.

Mustang1W swoim filmie Ergüven podaje rozwiązanie problemu, nie tylko go ilustruje. Atmosferę filmu podkreśla znakomita muzyka skomponowana przez Warrena Ellisa, wieloletniego współpracownika Nicka Cave’a.

Gościem pokazu w ramach DKF „Kinochłon” będzie Piotr Czerkawski – krytyk filmowy, dziennikarz. Współgospodarz ostatniego sezonu „Weekendowego Magazynu Filmowego” w TVP 1, autor – nominowanego do nagrody PISF- u bloga „Cinema Enchante”.

W naszym konkursie do wygrania są 2 podwójne zaproszenia na pokaz filmu „Mustang” w Augustowie. Aby zaproszenia otrzymać, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W którym roku Deniz Gamze Ergüven zrealizowała swój pierwszy krótkometrażowy film? Odpowiedzi prosimy przesyłać (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...