Co będzie się działo podczas tegorocznej Nocy Muzeów?

W sobotę, 14 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W Suwałkach świętować będzie można w Muzeum Okręgowym, Muzeum im. Marii Konopnickiej, Galerii Andrzeja Strumiłły, Klubie Wojskowym, Archiwum Państwowym. Swój program przygotowało też Muzeum Wigier w Starym Folwarku i Dwór Miłosza w Krasnogrudzie.

Muzeum Okręgowe zaprasza gości o godz. 19:00. W programie przewidziane jest zwiedzanie wystaw stałych „Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915”, „Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”, „Na dziejowym trakcie”, „Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego”.

W Muzeum im. Marii Konopnickiej o 19:00 nastąpi inauguracja Nocy Muzeów. O 19:30 odbędzie się Gra Miejska „Nocna Pragułka Petersburskim Prospektem”. Następnie zostanie odtworzony archiwalny film. Wystawy, jakie będzie można zobaczyć, to „Maria Konopnicka. Za zamkniętymi drzwiami czasu 1842-1910”, „Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu”, „Ola z ulicy Krzywej. Opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich”.

Noc Muzeów w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły rozpocznie o godz. 19:30 prezentacja wierszy Jantka Bugaja w interpretacji Krzysztofa Globisza (nagranie). Godzinę później obchodzona będzie XII rocznica Małej Szkoły Fotografii oraz spotkanie z założycielem – Radosławem Krupińskim. O 21:30 wyemitowany zostanie film „Projekt Stacja”. W galerii prezentowane są obecnie ekspozycje Anny Kowal „Dialog – 12 bab” oraz Andrzeja Strumiłły – „Dziennik A4”.

Muzeum Wigier w Starym Folwarku o 20:00 zaprasza na wykład profesora Jarosława Buszko pt.: „Wysłannicy bogów – motyle dzienne i nocne”. O 21:00 wystąpi doktor Anna Krzysztofiak z programem „Ćmy Suwalszczyzny”.

Wystawa przed Klubem Wojskowym.
Wystawa przed Klubem Wojskowym.

14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny oferują wieczorne spotkanie wszystkich zainteresowanych historią, kulturą oraz zwyczajami żołnierzy. Będzie okazja, by poczuć ducha kawalerii II RP oraz zapoznać się z wystawami ukazującymi historię oręża Suwalskiego Garnizonu.

Archiwum Państwowe zaprasza zainteresowanych przeszłością Suwałk i okolic. Na wystawie znajdą się materiały archiwalne pt.: „Karty z historii Żydów na Suwalszczyźnie”. Obchodom będzie towarzyszyła projekcja filmu z 1937 r., opowiadającego o suwalskich Żydach. Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17:00.

“Pogranicze” zaprasza w godz. 19:00 – 22:00 do Dworu Miłosza w Krasnogrudzie. Tam Bożena Bartosiewicz opowiadać będzie o dzieciństwie noblisty, jego rodzinie, podróżach i powrotach. Opowieści towarzyszą filmy.

Więcej informacji w naszym kalendarzu.

Dodaj komentarz