Reklama

Mieszkańcy zdecydują, która inicjatywa kulturalna otrzyma wsparcie?

Data:

- Reklama -

Trwają konsultacje projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Suwałk do 2020 roku. Do 7 czerwca każdy suwalczanin może odnieść się do propozycji zawartych w dokumencie. Pomysłów na „ożywienie” kultury w Suwałkach jest całkiem sporo, nie są to jednak szczegółowe rozwiązania, lecz hasła.

Według autorów projektu rozwój kultury w Suwałkach napotyka na dość istotne przeszkody. Jedną z bardziej zauważalnych jest ograniczone uczestnictwo mieszkańców w wydarzeniach kulturalnych. W tym przypadku wskazano kilka propozycji rozstrzygnięcia problemu – działania promocyjne nie są jednak dokładnie określone. Wśród luźnych propozycji znalazły się m.in. newslettery i papierowe kalendarze wydarzeń w mieście.

Bolączką kultury są też niewystarczające środki finansowe na wzbogacenie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Autorzy Strategii wskazują także, że słabe strony kultury w Suwałkach to: niepełne wykorzystanie potencjału intelektualnego środowisk twórczych, niewystarczająca promocja suwalskich zabytków, wielokulturowego wymiaru dziedzictwa miasta oraz wydarzeń kulturalnych, ale też brak organizatorów i menedżerów kultury; zbyt małe zainteresowanie szkół ofertą programów edukacyjnych, brak programu promocji czytelnictwa, brak doskonalenia systemu konstruowania budżetów instytucji kultury, brak podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w obszarze sztuki (galerie sztuki) i zajmujących się wystawiennictwem sztuki. Autorzy SRK uważają, że Suwałki ze swoją ofertą przegrywają z największymi miastami Polski.

W dokumencie czytamy o planach usprawnienia obszaru finansowania kultury. Według wstępnych propozycji w latach 2018-2020 miałoby nastąpić uruchomienie mechanizmu finansowego zapewniającego wkład własny do projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe współfinansowanych z innych źródeł niż budżet miejskich. Już w przyszłym roku w Suwałkach planowane jest organizowanie otwartych konkursów ofert na zadania w zakresie kultury, w których jednym z czynników oceny byłyby głosy oddawane przez mieszkańców (rankingi internetowe projektów itp.).

Pomysłami na włączenie mieszkańców w życie kulturalne miasta są m.in.: organizowanie stref zabaw dla dzieci podczas imprez plenerowych; organizacja festynów rodzinnych; organizacja Familijnych Sobót w Midicentrum oraz zajęć rodzinnych w „Pracowni Smykałka” Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej; dalsze finansowe ułatwienia dostępu do oferty kulturalnej, np. Program Aktywny Senior; organizowanie większej liczby wydarzeń kulturalnych kierowanych do seniorów; przygotowanie całorocznej oferty działań animacyjnych w różnych przestrzeniach, w tym na osiedlach mieszkaniowych kierowanych do młodzieży i dorosłych; wsparcie amatorskiego ruchu artystycznego przez samorządowe instytucje kultury (pomoc instruktorów, udostępnianie zaplecza technicznego, sal itp.); wzmocnienie mecenatu miasta nad twórcami i artystami (w tym rozwój systemu przyznawania nagród, stypendiów).

Formularz zgłaszania uwag i treść projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Suwałk do 2020 roku dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach. 

Projekt znajduje się również na naszej stronie – poniżej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane