Reklama

Muzealnicy wyróżnieni w Warszawie

Data:

- Reklama -

Najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej nagradzane są od 1980 roku. W gronie wyróżnionych laureatów ostatniej edycji znalazło się także Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

W 2000 roku Ministerstwo Kultury powierzyło realizację konkursu Muzeum Narodowemu w Warszawie. Był to moment przełomowy. Nadana wówczas konkursowi nowa nazwa – Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, obowiązuje do dzisiaj. Odtąd Sybilla, mitologiczna postać wieszczki przepowiadającej przyszłość, stała się patronką konkursu. Imieniem Sybilli nazwano również zaprojektowane i wykonane przez wybitną rzeźbiarkę Zofię Wolską statuetki wręczane laureatom konkursu przez kolejne jego edycje do 2008 roku.

Gala konkursu Sybilla 2015 odbyła się w poniedziałek, 23 maja w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W XXXVI edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach zostało nagrodzone wyróżnieniem w kategorii wystawa sztuki za ekspozycję „Egzotyczna Europa. Kraj pochodzenia na płótnach polskich monachijczyków” autorstwa Elizy Ptaszyńskiej.

Sybillę 2015 – nagrodę Grand Prix zdobyło Muzeum Śląskie w Katowicach za nową siedzibę placówki.

W kategorii, w której wyróżnienie zdobyło Muzeum Okręgowe w Suwałkach, zwyciężyło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za wystawę „Andrzej Wróblewski: Recto /Verso. 1948-49  1956-57”. Wyróżnienia zdobyły także: Muzeum Narodowe w Krakowie za ekspozycję „Olga Boznańska (1865-1940)” oraz Muzeum Narodowe w Warszawie za „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku”.

Wyniki konkursu w pozostałych kategoriach:

Wystawy historyczne i archeologiczne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: „Spór o odbudowę”. Wyróżnienia: Muzeum Emigracji w Gdyni- „Wystawa stała Muzeum”; Muzeum Narodowe w Warszawie- „Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum rodziny Zofii Chomętowskiej”.

Wystawy etnograficzne – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie: „Izba przyjęć rzeczy biednych. RE_KOLEKCJE z Kantora”. Wyróżnienie: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”.

Wystawy przyrodnicze i techniczne: Muzeum Okręgowe w Toruniu – „Wystawa stała w Muzeum Toruńskiego Piernika”. Wyróżnienia: Muzeum Architektury we Wrocławiu- „Zvi Hecker. Stronice księgi”.

Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – „Wystawa w Muzeum Katyńskim”. Wyróżnienia: Muzeum Powstania Warszawskiego – „Zachowajmy ich w Pamięci”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – „W ukryciu. Tematyczny cykl wirtualnych wystaw upamiętniający historie ratowania Żydów podczas Zagłady”.

Edukacja: Muzeum Miasta Gdyni – „Otwarta Dzielnica”. Wyróżnienia: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – „Szkoła widzenia”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – „O niepodległości dla najmłodszych”, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – „Sekrety Enigmy”.

Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – „Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem”.

Digitalizacja i nowe technologie – wyróżnienia: Muzeum Techniki Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – „Multimedialny przewodnik po muzeum”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku- „Wykaz legionistów polskich 1914-1918 – gamifikacja”.

Projekty naukowo-badawcze: wyróżnienia: Muzeum Historii Polski w Warszawie – „BazHum – pełnotekstowa baza naukowych czasopism humanistycznych i społecznych”, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – „Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku”.

Publikacje: Muzeum Sztuki w Łodzi – „Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia”. Wyróżnienia: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – „Galeria obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich. Katalog”, Muzeum Narodowe w Krakowie – „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku”, Muzeum Powstania Warszawskiego – „Architekturki. Powojenne budynki warszawskie”.

Inwestycje: Muzeum Śląskie w Katowicach – „Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego”. Wyróżnienia: Rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie – „Muzeum Narodowe w Poznaniu”, Budowa pawilonu wystawowego Centrum Dialogu Przełomy – Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

%d bloggers like this: