Muzealnicy wyróżnieni w Warszawie

0
195
Fot. Organizatorzy konkursu Sybilla 2015.

Najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej nagradzane są od 1980 roku. W gronie wyróżnionych laureatów ostatniej edycji znalazło się także Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

W 2000 roku Ministerstwo Kultury powierzyło realizację konkursu Muzeum Narodowemu w Warszawie. Był to moment przełomowy. Nadana wówczas konkursowi nowa nazwa – Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, obowiązuje do dzisiaj. Odtąd Sybilla, mitologiczna postać wieszczki przepowiadającej przyszłość, stała się patronką konkursu. Imieniem Sybilli nazwano również zaprojektowane i wykonane przez wybitną rzeźbiarkę Zofię Wolską statuetki wręczane laureatom konkursu przez kolejne jego edycje do 2008 roku.

Gala konkursu Sybilla 2015 odbyła się w poniedziałek, 23 maja w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W XXXVI edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach zostało nagrodzone wyróżnieniem w kategorii wystawa sztuki za ekspozycję „Egzotyczna Europa. Kraj pochodzenia na płótnach polskich monachijczyków” autorstwa Elizy Ptaszyńskiej.

Sybillę 2015 – nagrodę Grand Prix zdobyło Muzeum Śląskie w Katowicach za nową siedzibę placówki.

W kategorii, w której wyróżnienie zdobyło Muzeum Okręgowe w Suwałkach, zwyciężyło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za wystawę “Andrzej Wróblewski: Recto /Verso. 1948-49  1956-57”. Wyróżnienia zdobyły także: Muzeum Narodowe w Krakowie za ekspozycję “Olga Boznańska (1865-1940)” oraz Muzeum Narodowe w Warszawie za “Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku”.

Wyniki konkursu w pozostałych kategoriach:

Wystawy historyczne i archeologiczne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: “Spór o odbudowę”. Wyróżnienia: Muzeum Emigracji w Gdyni- “Wystawa stała Muzeum”; Muzeum Narodowe w Warszawie- “Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum rodziny Zofii Chomętowskiej”.

Wystawy etnograficzne – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie: “Izba przyjęć rzeczy biednych. RE_KOLEKCJE z Kantora”. Wyróżnienie: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – “Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”.

Wystawy przyrodnicze i techniczne: Muzeum Okręgowe w Toruniu – “Wystawa stała w Muzeum Toruńskiego Piernika”. Wyróżnienia: Muzeum Architektury we Wrocławiu- “Zvi Hecker. Stronice księgi”.

Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – “Wystawa w Muzeum Katyńskim”. Wyróżnienia: Muzeum Powstania Warszawskiego – “Zachowajmy ich w Pamięci”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – “W ukryciu. Tematyczny cykl wirtualnych wystaw upamiętniający historie ratowania Żydów podczas Zagłady”.

Edukacja: Muzeum Miasta Gdyni – “Otwarta Dzielnica”. Wyróżnienia: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – “Szkoła widzenia”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – “O niepodległości dla najmłodszych”, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – “Sekrety Enigmy”.

Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – “Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem”.

Digitalizacja i nowe technologie – wyróżnienia: Muzeum Techniki Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – “Multimedialny przewodnik po muzeum”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku- “Wykaz legionistów polskich 1914-1918 – gamifikacja”.

Projekty naukowo-badawcze: wyróżnienia: Muzeum Historii Polski w Warszawie – “BazHum – pełnotekstowa baza naukowych czasopism humanistycznych i społecznych”, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – “Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku”.

Publikacje: Muzeum Sztuki w Łodzi – “Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia”. Wyróżnienia: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – “Galeria obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich. Katalog”, Muzeum Narodowe w Krakowie – “Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku”, Muzeum Powstania Warszawskiego – “Architekturki. Powojenne budynki warszawskie”.

Inwestycje: Muzeum Śląskie w Katowicach – “Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego”. Wyróżnienia: Rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie – “Muzeum Narodowe w Poznaniu”, Budowa pawilonu wystawowego Centrum Dialogu Przełomy – Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Dodaj komentarz