Reklama

Muzyka Źródeł – nagroda powędrowała do Wiżajn

Data:

- Reklama -

Muzyka Źródeł to nagroda Programu 2 Polskiego Radia, będąca uhonorowaniem ludowych artystów kultywujących tradycję, przekazujących ją kolejnym pokoleniom. W roku 2016 laureatami nagrody Muzyka Źródeł zostały: Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna i Anna Andruszkiewicz z Wiżajn.

Anna Andruszkiewicz i Wiesława Gromadzka, laureatki nagrody Muzyka ŹródełUroczyste wręczenie nagród „Muzyka Źródeł” odbyło się w dniu 13 maja 2016 r., w Warszawie. Laureatka z powiatu suwalskiego, Anna Andruszkiewicz, ma 93 lata. Nauczyła się pieśni od swojej matki i babci oraz okolicznych śpiewaków, które od dwudziestu lat także nagrywa. Kilkadziesiąt nagrań lokalnych pieśni w jej wykonaniu (zarejestrowanych podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz w domu artystki) znajduje się w Archiwum Polskiego Radia.

P. Kędziorek, K.Trebunia-Tutka, nagrodzona A.Andruszkiewicz i dyrektor Dwójki M.Małaszko-StasiewiJest założycielką „Młodych Jezioranek” i jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych Suwalszczyzny. Solowo debiutowała w 1990 r. Jest laureatką trzech drugich nagród w kategorii śpiewaków solistów na festiwalach w Kazimierzu Dolnym (w 1991 r., 1996 r. i 2009 r.). Jej zespół kilkakrotnie z sukcesami uczestniczył też w ogólnopolskich festiwalach „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, a także na licznych makroregionalnych festiwalach na obszarze Polski północno – wschodniej.

Przed 15 laty powstał zrealizowany dla TVP Polonia film o tradycji majowych śpiewów przy krzyżu. Wzięły w nim udział „Młode Jezioranki”. Artystka od kilkudziesięciu lat jest animatorką lokalnych tradycji kulturowych, wykonuje solowo lub z zespołem lokalne pieśni i obrzędy. Kilkadziesiąt lokalnych pieśni w jej wykonaniu zostało zarejestrowanych także przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Wiele z nich zostało udostępnionych na płytach CD Radiowego Centrum Kultury Ludowej w serii „Muzyka źródeł”. W 2001 r. przyznano Annie Andruszkiewicz członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2006 r. otrzymała w Kazimierzu – Medal jubileuszowy kazimierskich festiwali. Warto dodać, że na festiwal w Kazimierzu wybiera się także w tym roku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Damian Balcer z nagrodą marszałka

W środę, 15 listopada, zarząd województwa podlaskiego ogłosił przyznanie...

Kolejne cztery mikrobiogazownie powstaną w regionie

Inwestycje zostaną zrealizowane na terenie gospodarstw rolnych w gminach...

Zaśpiewała na Zamku Królewskim (foto)

W czwartek, 30 maja w warszawskim Zamku Królewskim Minister...