Reklama

Po czyjej stronie staniesz? „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” w cyklu „Przedpremierowo”

Data:

- Reklama -

„Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” to trzynasty już film z uniwersum Marvela. Braciom Russo (Anthony oraz Joe) udało się stworzyć obraz prawie idealny. W „Cinema Lumiere” film prezentowany jest od 10 maja.

Z dziennikarzem filmowym, Arturem Cichmińskim w cyklu „Przedpremierowo” o filmie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” rozmawiał Bartosz Łojko.

Mamy do czynienia z filmem poważnym, ale bez zbędnego dramatyzmu. Obraz miejscami śmieszny, z fantastycznymi efektami specjalnymi i widowiskowymi scenami walk, znajduje czas, by skupić się na postawach głównych bohaterów. Film charakteryzuje wartka akcja, wciągająca od pierwszych do ostatnich minut filmu.

– Film charakteryzuje dbałość o scenariusz, zarówno w kontekście poprzednich filmów, jak też literackiego pierwowzoru. Można mieć obawy, ze względu na ogromną liczbę postaci, że jest to raczej kolejna część „Avengers” niż film o solowych przygodach Kapitana Ameryki, ale reżyserzy stanęli na wysokości zadania. Świetnie rozpisane dialogi, gra aktorska poszczególnych aktorów oraz właściwie każdy szczegół przedstawionej historii sprawia, że film jest niemal perfekcyjny w swoim rodzaju – tłumaczy Artur Cichmiński.

Również fabuła tego obrazu jest bardzo dopracowana. W skrócie – ustawa zmuszająca superbohaterów do rejestracji i ujawnienia ich tożsamości doprowadza do konfliktu pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami nowego prawa. Przeciwko sobie stają Iron Man oraz Kapitan Ameryka. Ten pierwszy jest za całkowitym podporządkowaniem superbohaterów i ich kontroli, drugi wyznaje zasadę całkowitej wolności. W miarę rozwoju wydarzeń zarówno za jednym, jak i drugim, murem stają inni bohaterowie.

Opisywany tutaj tytuł nie boi się odwoływać do pozostałych produkcji rozgrywających się w tym samym uniwersum. Znajomość poprzednich filmów wydaje się wręcz obowiązkowa, aby czerpać z niego jak największą przyjemność. „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”, „Avengers: Czas Ultrona” czy „Iron Man 3” to pozycje, które dobrze odświeżyć przed seansem. – Jednocześnie nie czuć, że film ten jest „tylko” kolejnym odcinkiem serii filmów Marvela. Ma on początek, rozwinięcie oraz zakończenie – dopowiada Artur Cichmiński.

Pomimo że to klasyczny film akcji, na szczególną uwagę zasługują kreacje aktorskie oraz rys psychologiczny poszczególnych postaci. Robert Downey Jr. jako Tony Stark wykorzystuje do granic możliwości swój potencjał. Jest wiarygodny, charyzmatyczny i pełny specyficznej dla niego ironii. Tom Holland drugoplanowym pobytem na ekranie w roli Spider-Mana kradnie serca widzów. Idealnie dobrany – w sposób fenomenalny oddał młodzieńczą zadziorność i poczucie humoru. Są także Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa, Zimowy Żołnierz, Falcon, War Machine, Sokole Oko, Wanda Maximoff, Czarna Pantera, Vision, Ant-Man – bracia Russo zaserwowali nam ogrom świetnej gry aktorskiej i idealnie dobranych bohaterów. Ukształtowanych w większości w poprzednich odsłonach.

Szczególną uwagę zwraca także choreografia walk – mocna, widowiskowa i wypełniona efektami specjalnymi. Każdy superbohater walczy w innym stylu, w sposób szczególny skupiając uwagę widza.

– „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów” jest jednym z najlepszych filmów Marvela, które ujrzały światło dzienne. Ogląda się go bardzo przyjemnie. Dostarcza rozrywki na wysokim poziomie, a nawet może zachęcić do przemyśleń na temat niektórych poruszonych kwestii. Nie mamy poczucia przesytu, wszystko jest idealnie wyważone, tak, by każdy fan serii filmów czy komiksów wyszedł z kina zadowolony. Cały sukces tego filmu to niezwykła umiejętność reżyserów w balansowaniu między środkami wyrazu – kończy Artur Cichmiński.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

 Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Często gości w programie w TVP Polonia – „Halo Polonia”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...