Reklama

Rysując nożem. Sławomira Grabowego podróż w rodzinne strony

Data:

- Reklama -

W suwalskiej galerii „Chłodna 20” od piątku, 13 maja prezentowane są prace Sławomira Grabowego wykonane nożem. Wśród nich znaleźć można czarno-białe wspomnienia – pejzaże z Kopca, rodzinnej miejscowości artysty.

Sławomir Grabowy pochodzi spod Augustowa. Jak twierdzi, niewielki Kopiec może być równie inspirujący jak Warszawa. Nożem wykonywane prace, zatytułowane „Sentymentalna rysunkowa podróż w strony rodzinne”, będzie można oglądać w Suwałkach przez miesiąc, aż do 13 czerwca. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja wydanego w 2010 roku tomiku wierszy „Czarne na białym”, w którym swoje działania twórcze Sławomir Grabowy tak podsumowuje: Czy się opłaciło? Nie. Czy było warto? Tak. Było warto!

– Ta wystawa rozpoczyna obchody jubileuszu Sławomira Grabowego. Pierwsza część obchodów jest w Suwałkach, druga część odbędzie się w Gdańsku, w przyszłym roku – zapowiedział podczas wernisażu Andrzej Zujewicz, opiekun Galerii „Chłodna 20”. Dodał też, prace Grabowego rysunki pierwszej klasy. – Artysta jest rozpoznawalny w środowisku grafików polskich. Ma na swoim koncie wiele wspaniałych prac – podkreślił podczas wernisażu Zujewicz, zwracając uwagę na przestrzeń i charakterystyczną fakturę rysunków wykonanych nożem.

Prace artysty znajdą się w zbiorach: XYLON Museum w Schwetzingen, Kim Nae Hyun Art Gallery w Seulu, Silpacorn University w Bangkoku, Civic Museum w Cremonie, Museum Florean w Baia Mare, Cluj-Napoca Art Gallery, Museum Évora, Adogi Collections w Barcelonie, Landsford Collection at Purdue University Lafayette, Word Gallery of Drawings w Skopje, Historical Archive of Pančevo i w zbiorach muzealnych w Gdańsku, Lublinie, Jeleniej Górze, Bydgoszczy, Ostrowie Wlkp., Lubaczowie, Krakowie.

Rysunek nożem polega na wycinaniu czy wydrapywaniu ostrzem noża białych kresek, lub śladów innego kształtu, na papierze czarnego koloru, albo zamalowanym przez artystę wcześniej ciemną farbą, jednolicie lub w zamierzony rytm plam. Czasem też stosuje twórca technikę rysunku nożem na tekturze naturalnej barwy. Powstają wtedy prace o wgłębno-wypukłej fakturze, niemal reliefowe – tak o technice Grabowego napisała Bożena Kowalska, w tekście zamieszczonym w katalogu wystawy sobockiej „Grabowy i przyjaciele” z 2013 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej „Chłodna 20”, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Noniewicza 71, , tel. 87 566 42 11.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane