W “Kinie konesera” – “Opiekun”. Wygraj bilety do “Cinema Lumiere”

0
27
Na zdj. Tim Roth, odtwórca głównej roli i Michel Franco, reżyser "Opiekuna".

Tim Roth w nowym filmie Michela Franco, twórcy znanego z polskich kin filmu „Pragnienie miłości” (Después de Lucía), laureata nagrody głównej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2012, pojawi się w “Cinema Lumiere” we wtorek, 24 maja o godz. 18.45.

David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

Z tym filmem zidentyfikuje się wielu widzów. Będzie on w nich rósł po seansie, z każdą godziną i każdym dniem. Variety

Opiekun2– Trzy lata temu moja babcia miała wylew, w efekcie którego sparaliżowało połowę jej ciała. Skazana na to, by spędzić resztę życia w łóżku, stała się zależna od pomocy innych. Nawet mówienie stało się niemożliwe. By nie czuła się samotna, każdego dnia przy jej łóżku stawiali się bliscy. Ale osobą, która naprawdę się nią zaopiekowała, była jej pielęgniarka. Ta obca osoba natychmiast wkroczyła w sferę jej fizycznej i emocjonalnej intymności, pomagając babci w podstawowych, codziennych czynnościach. Te dwie kobiety zbudowały swoją relację przy pomocy znaków, gestów i słów, których nie rozumiał żaden innych członek rodziny. Część z nas czuła frustrację, bezsilność, a nawet zazdrość z powodu tych zażyłych stosunków między pielęgniarką i babcią. Czasami prowadziło to do spięć i kłótni pomiędzy jej dziećmi i wnukami – wspomina Michel Franco, reżyser filmu, który swoją premierę miał w kwietniu 2016 roku.

Z rozmów z pielęgniarką Franco dowiedział się więcej o tym zawodzie i jej pracy. Reżyser zrozumiał, że film, który chce stworzyć, musi być realistyczny. Zdecydował się połączyć na planie aktorów zawodowych z amatorami. W rolach pielęgniarek wystąpiły prawdziwe pielęgniarki, przenosząc na ekran swoje prawdziwe zaangażowanie.

Tim Roth, który gra głównego bohatera, Davida, przygotowywał swoją rolę, pracując z prawdziwymi pacjentami i podejmując się zadań, które należą do codziennych obowiązków pielęgniarza. Jego postać jest dodatkowo pełna sprzeczności. Jego stan emocjonalny zmienia się dzięki relacjom z pacjentami i zdarza mu się przekroczyć tę cienką granicę między tym, co powinien robić, a tym, czego nie.

Opiekun1Michel Franco, ur. się w 1979 roku w Meksyku. Pierwsze filmy krótkometrażowe zaczął robić tuż po studiach, w 2001 roku. Jego „Cuando sea grande”, zrealizowane w ramach kampanii antykorupcyjnej, pokazywało blisko 500 kin w całym Meksyku. Nakręcony dwa lata później „Między nami” („Entre dos”) otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Huesca oraz wyróżnienie dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Dreźnie.

W tym samym czasie założona przez Franco firma produkcyjna Pop Film – przekształcona w 2011 w Lucía Film – realizowała reklamy i wideoklipy. W 2009 roku powstał jego pierwszy film fabularny „Daniel & Ana”, który zadebiutował w sekcji Quinzaine des Réalisateurs w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz trafił potem do programów festiwali na całym świecie, a prawa do jego kinowej dystrybucji kupiły takie kraje, jak Meksyk, Hiszpania, Francja, czy Stany Zjednoczone. Kolejny film Franco – „Pragnienie miłości” („Después de Lucía”) – otrzymał nagrodę sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes. Późniejszy o trzy lata „Opiekun” trafił już do Konkursu Głównego tego prestiżowego festiwalu, gdzie otrzymał nagrodę za Najlepszy Scenariusz.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu “Opiekun” w “Cinema Lumiere”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Za jaką rolę Tim Roth był nominowany do Oscara? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl Wygrywają osoby, które prawidłowej odpowiedzi udzielą najszybciej. KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Dodaj komentarz