Reklama

Znów płyną do nas pieniądze

Data:

- Reklama -

Kilkanaście Lokalnych Grup Działania i Lokalna Grupa Rybacka z naszego regionu otrzymają w sumie niemal 75 mln euro do rozdysponowania na projekty.

Uroczyste podpisanie umów Zarządu Województwa Podlaskiego z LGD i LGR miało miejsce 17 maja w Sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Każda z 12 grup podpisała umowę o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na kwotę w sumie 71,6 mln euro. Środki w wysokości 3 mln euro otrzyma także Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.

Fot. Wrota Podlasia.
Fot. Wrota Podlasia.

– Jesteśmy jednym z dwóch województw w Polsce, które postawiły na rozwój lokalny kierowany przez społeczność i dysponujemy wielofunduszowym wsparciem dla lokalnych grup działania. Dziś jest dzień szczególny, gdy możemy sfinalizować prace, które trwały od wielu lat. Przyjęliśmy 13 strategii. Gratuluję wszystkim lokalnym grupom działania, których strategie zostały przyjęte i życzę, by te fundusze zostały jak najlepiej wykorzystane – powiedział na początkuwtorkowego spotkania Marszałek Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński.

Strategie przez kilka miesięcy oceniała specjalna komisja powołana przez zarząd województwa. 27 kwietnia zarząd zatwierdził 13 strategii. Po podpisaniu umów każda z LGD może ogłaszać konkursy na swoim terenie. Do rozdysponowania jest ponad 74 mln euro z czterech funduszy: z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) – 25 326 250 euro; z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) – 21 000 000 euro i z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – 25 359 500 euro i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) – 3 000 000 euro.

Fot. Wrota Podlasia.
Fot. Wrota Podlasia.

– Na naszej mapie województwa nie ma gminy, do której nie popłyną środki z tego funduszu, nie ma białych plam. Lokalne Grupy Działania obejmują swoim zasięgiem wszystkie gminy i to bardzo cieszy. Mam nadzieję, że będzie dużo pomysłów na rozwój regionu i nie pozostaną środki niewykorzystane. LGD-y już są w blokach startowych, a podpisanie umów jest tym sygnałem do startu – uzupełnił członek zarządu, Stefan Krajewski.

Lokalne strategie rozwoju zakładają rozwój turystyki, poprawę infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa, infrastruktury ogólnodostępnej, promocję produktu lokalnego, wzmocnienie przedsiębiorczości i przetwórstwa lokalnego, działania na rzecz zachowania dziedzictwa obszaru, poprawienie jakości życia mieszkańców, zaktywizowanie organizacji pozarządowych, ale też wyposażenie świetlic, wsparcie młodych ludzi czy wsparcie małych szkół.

Fot. Wrota Podlasia.
Fot. Wrota Podlasia.

Stowarzyszenie „Suwalsko – Sejneńska” Lokalna Grupa Działania jest jednym z dysponentów sporych środków (skorzystają z nich: Bakałarzewo, Filipowów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Suwałki, Szypliszki, Wiżajny, Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny, Miasto Sejny, Nowinka, Rutka-Tartak): EFRROW – 1 785 000 €; EFRR – 2 250 669,50 €; EFS – 2 524 079 €.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie” (Filipów,  Przerośl, Raczki, Suwałki,  Szypliszki, Wiżajny, Rutka -Tartak, Bakałarzewo, Miasto Sejny, Augustów, Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny, Miasto Augustów, Bargłów Kościelny, Nowinka, Płaska, Rajgród, Jeleniewo) otrzymało z EFMR 3 000 000 €, zaś Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski” (Augustów, Miasto Augustów, Płaska) może liczyć na – 871 976 € z EFRR oraz  1 212 301 € z EFS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czuję wiatr zmian. Rozmowa z Cezarym Cieślukowskim, kandydatem do Senatu

Cezary Cieślukowski to były wojewoda suwalski, były wiceminister zdrowia,...

Zobaczcie, co się działo w Wigrach. Za nami Święto Siei (foto)

Tym razem publikujemy zdjęcia autorstwa Wojciecha Brzozowskiego. Święto Siei...

Powstaną plac zabaw i skwer

Z kwoty 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu...