Reklama

By czas nie zaćmił i niepamięć – znamy zwycięzców

Data:

- Reklama -

IV Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej” został rozstrzygnięty. W sobotę, 4 czerwca 2016 roku w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku odbyło się jego uroczyste podsumowanie.

Jednym z celów corocznego konkursu, organizowanego z inicjatywy posła Jarosław Zielińskiego, jest głębsze zainteresowanie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim trzema, połączonymi tragicznie ze sobą, wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny – zbrodnią katyńską, katastrofą smoleńską i Obławą Augustowską.

Przyszłość można budować tylko w oparciu o prawdę. W przypadku ludobójstwa w Katyniu walka o nią trwała wiele dziesiątków lat. Na wyjaśnienie prawdziwych przyczyn śmierci 96-osobowej polskiej delegacji z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim na czele 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku czekamy już także ponad sześć lat.

Mimo upływu ponad 70 lat wciąż nie znamy miejsca spoczynku ofiar oraz wszystkich okoliczności Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej musi być prawda o Katyniu i innych zbrodniach popełnionych na Polakach. Należy do nich m.in. Obława Augustowska – masowa zbrodnia dokonana w warunkach obowiązującego pokoju po zakończeniu II wojny światowej. Musi się też nim stać prawda o Smoleńsku. Poszukiwaniu i uświadamianiu prawdy o tych wydarzeniach służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

Do tegorocznego Konkursu zgłoszono ponad 100 prac z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego. Oceniała je Komisja Konkursowa w następującym składzie: prof. dr hab. Barbara Falińska, prof. dr hab. Krzysztof Jasiewicz, prof. dr hab. Krzysztof Filipow, prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, Ks. dr Zbigniew Pyskło, Ks. dr Krzysztof Mielnicki, ks. Kanonik dr Antoni Skowroński, Ks. Prałat Stanisław Wysocki, mgr Małgorzata Kleszczewska, mgr Małgorzata Kap, mgr Danuta Kaszlej oraz mgr Barbara Kuklewicz.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajął Jakub Tomulewicz (Gimnazjum w Krynkach w Zespole Szkół Samorządowych), II miejsce przypadło Piotrowi Haraburdzie (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach); zaś III miejsce – Hubertowi Frankowskiemu (Gimnazjum im. Jana Klemensa Branickiego w Tykocinie).

Wyróżnienia otrzymali: Kinga Burnejko (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach), Julia Zuzanna Słowikowska (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach – Gimnazjum nr 2), Aleksandra Wydra (Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce), Aniela Zięba – Malinowska (Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce), Laura Bagan (Zespół Szkół w Kalinówce Kościelnej), Marcelina Kopeć (Publiczne Gimnazjum w Krynkach), Wiktoria Stankiewicz, Weronika Chmielewska (Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków), Anna Krzywicka (Zespół Szkół nr 10 w Suwałkach Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach), Jakub Danilewicz (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niewodnicy Kościelnej).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych autorami najlepszych prac zostali: I miejsce – Jarosław Malinowski (II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie); II miejsce (ex-aequo) – Mateusz Jóźwiak (Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 im. św. Józefa w Białymstoku) oraz Maciej Wołukanis (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach), III miejsce – Sylwia Zaniewska (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie).

Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Andruszkiewicz (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach – Technikum nr 4 w Suwałkach), Katarzyna Butkiewicz (Zespół Szkół nr 2 w Suwałkach – II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego), Łukasz Dębski (IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku), Natalia Saniewska (Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych Rezerwy w Zambrowie).

Nagrodą specjalną za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych jest wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego, którego fundatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski. Nagrodą specjalną za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii gimnazjów, ufundowaną przez posła Jarosława Zielińskiego jest wizyta studyjna w polskim Parlamencie (Sejmie i Senacie), połączona z biletem wstępu do teatru i wycieczką edukacyjną w Muzeum Powstania Warszawskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

PiS zbiera podpisy pod obywatelską ustawą o zamrożeniu cen energii i gazu do końca roku

W poniedziałek, 27 maja, poseł PiS Jarosław Zieliński zwołał...

Posłowie dostali od rolników „żółte kartki”

W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy w całej Polsce protestują,...

Poseł PiS nawołuje do działania ponad politycznymi podziałami. Trwa zbiórka podpisów w sprawie budowy drogi ekspresowej S8

Od lat mieszkańcy Suwalszczyzny zmagają się z niedogodnościami związanymi...