Reklama

„Kinogranie” z Marią Peszek i zespołem „Pustki”. Będzie też Piotr Metz

Data:

- Reklama -

kinogranie_plakat_b1Muzyka i film – te dwa obszary twórczości to motywy przewodnie przeglądu „Kinogranie”, który odbędzie się w Augustowie w terminie 29 czerwca – 2 lipca. W programie wiele ciekawostek.

Publiczność „Kinogrania” czeka nie lada gratka. Bartosz Świerkowski, wspominając o produkcji „Easy Rider” i legendarnym musicalu „Hair”, podkreśla, że pokazy tych filmów można uznać za prawdziwe wydarzenia – w Polsce nikt nie ma do nich praw.

easyriderW środę, 29 kwietnia o godz. 17.30 w kinie „Iskra” w Augustowie widzowie przeniosą się do świata stworzonego przez Dennisa Hoppera, w którym Wyatt (Peter Fonda) i Billy (Dennis Hopper) za pieniądze ze sprzedaży zakazanych substancji przywiezionych z Meksyku postanawiają wybrać się na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu. W czasie podróży korzystają z życia i poznają różnych ludzi.

Po pokazie „Easy Rider” na widzów czekać będzie kolejna niespodzianka – spotkanie z gościem „Kinogrania”, Piotrem Metzem.

To nie wszystko. Pierwszy dzień przeglądu nie zakończy się tak szybko. O godz. 20.00 w kinie „Iskra” zostanie zaprezentowany kolejny film – „Janis” w reżyserii Amy Berg. Biograficzna opowieść filmowa o Janis Joplin sięga do prywatnych zapisków artystki, rodzinnych archiwów fotografie, nagrań, listów, a także pierwszych scenicznych sukcesów.

Z kina „Iskra” o godz. 22.00 „Kinogranie” przeniesie się do „Ogródka pod Jabłoniami”. W augustowskim lokalu – filmowa niespodzianka od Piotra Metza.

Nie wszystkie wydarzenia podczas przeglądu będą płatne. Warto o tym pamiętać, wybierając się 30 czerwca o godz. 17.30 do kina „Iskra” na koncert „Let The Sunshine In” w wykonaniu Augustowskiej Fabryki Dźwięku. – W programie „hity z tamtych lat” w autorskiej aranżacji. W wykonaniu młodych artystów zabrzmią na nowo – zapowiada Bartosz Świerkowski, organizator „Kinogrania”. „Let The Sunshine In” to grupa przygotowywana przez Elę Granacką, który w tym programie pokaże, czym jest Flower Power.

O godz. 18.30 kolejny pokaz biletowany. „Hair” w reżyserii Milosa Formana to adaptacja słynnego broadwayowskiego przeboju, opiewającego hippisowską kontestację lat 60. XX wieku. Claude Bukowski (John Savage) przed powołaniem do służby wojskowej w Wietnamie przybywa na dwa dni do Nowego Jorku. W Central Parku spotyka grupę hippisów z ich przywódcą, Bergerem (Treat Williams). Claude zakochuje się w bogatej Sheili (Beverly D’Angelo). Za wszelką cenę stara się z nią spotkać przed wstąpieniem do wojska…

PeszekA już 1 lipca o godz. 21.00 na pokładzie statku „Swoboda” wystąpi niepokorna Maria Peszek, artystka niekonwencjonalna, odważna, kontrowersyjna, tworząca poza głównym obiegiem muzyki. Rezerwacjami i sprzedażą biletów zajmuje się Miejski Dom Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9 – Augustów, tel. 87 643 36 59 lub 790 22 85 60. Rezerwacje biletów będą możliwe w dniu 24 czerwca – nie przegapcie (jedna osoba może kupić jednorazowo 5 biletów – bilety w cenie 50 zł).

aelitaFinałowym wydarzeniem przeglądu „Kinogranie” będzie w dniu 2 lipca o godz. 21.45 projekcja w augustowskim amfiteatrze niemego filmu sci-fi „Aelita”. Muzykę na żywo wykona zespół „Pustki”. W ubiegłym roku do udziału w przedsięwzięciu muzyczno-filmowym została zaproszona Miss God, która wystąpiła podczas pokazu „Śnieżki”. „Eksperyment” powiódł się, wywołał wiele pozytywnych emocji. Nic dziwnego, że organizatorzy „Kinogrania” postanowili go powtórzyć, zapraszając artystów z projektem „Pustki vs Aelita”.

„Pustki”, znane ze współpracy z filmowcami (ścieżki dźwiękowe do filmów Przemysława Wojcieszka czy Bodo Koxa), proponują nową jakość w dziedzinie muzyki taperskiej. Tradycja udźwiękawiania niemych filmów na żywo jest tak stara, jak historia kina, warszawski zespół jednak robi to we własny sposób. Znane są bowiem inicjatywy grania na żywo do niemych filmów przez współczesnych taperów, bardzo rzadko jednak takie projekty zostają opublikowane i kończą swój żywot jako ulotne formy koncertowe. Projekt „Pustki vs Aelita” stanowi połączenie 90-letniego dzieła ze współczesną muzyką. Uwaga! Koncerto-projekcja jest bezpłatna.

Organizator: DKF Kinochłon

Mecenat: Augustowskie Placówki Kultury, Kino Iskra

Partnerzy medialni: Dziennik Powiatowy, Augustow24.pl, Augustowski Reporter, Niebywałe Suwałki

Dzięki uprzejmości organizatorów przeglądu „Kinochłon” 3 naszych czytelników może wygrać karnety na wszystkie płatne pokazy filmowe. Wystarczy, że odpowiedzą prawidłowo na pytanie: Kto był muzycznym gościem poprzedniej edycji przeglądu „Kinogranie”? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Trwa Augustów is the Future Festival (fotorelacja z koncertów)

Świat muzyki i piękno natury razem tworzą harmonię, która...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...