Lady D. – II edycja konkursu dla niepełnosprawnych kobiet

Niebawem rozpocznie się II edycja konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Jego celem jest wyróżnienie niepełnosprawnych kobiet z województwa podlaskiego, wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw. Kandydatki mogą zgłaszać: jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, osoby fizyczne, placówki edukacyjne oraz przedsiębiorcy.

Konkurs na terenie województwa podlaskiego organizuje Poseł na Sejm RP Bożena Kamińska. To będzie już druga jego odsłona. W 2015 r. na terenie całego kraju odbywały się etapy wojewódzkie przyznające tytuł Lady D. (Damy Niepełnosprawności) w swoim regionie w kategoriach: Kultura i Sztuka, Sport, Życie Społeczne, Życie Zawodowe, Dobry Start. Kapituła konkursu stanęła przed wyjątkowo trudnym zadaniem, aby wyłonić tylko jedną Damę w każdej z pięciu kategorii konkursowych. W naszym regionie w ubiegłym roku w etapie wojewódzkim zwyciężyły: Teresa Szumowska, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Zambrowie oraz fundator fundacji „Szansa dla Ciebie”; Agnieszka Pytel, trenująca strzelectwo sportowe; Ewa Matulewicz, współzałożycielka Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych; Krystyna Korolczuk, działająca w Polskim Związku Niewidomych okręg białostocki oraz Agnieszka Makarewicz, suwalczanka, która zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych (Tychy 10-12.04.2015 r. grupa wiekowa A S8).

Pomysłodawcą Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek jest Marek Plura, dziś poseł do Parlamentu Europejskiego. W 2002 r. zorganizował on pierwszą edycję konkursu na Śląsku, a pierwszą przewodniczącą kapituły była senator Krystyna Bochenek (od 2012 r. roku impreza nosi jej imię). Przez pierwsze lata konkurs miał charakter regionalny. Po 2007 r., kiedy Marek Plura był już posłem na Sejm RP, inicjatywa nabrała szerszego zasięgu, a w 2011 r. gala finałowa Lady D. odbyła się po raz pierwszy w Warszawie, w gmachu Sejmu. Do kapituły konkursu weszły posłanki z Parlamentarnej Grupy Kobiet i posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecnie, od roku 2015, inaugurujemy Konkurs Lady D. w nowej, ogólnopolskiej formule.

Poniżej regulamin i karta zgłoszenia (pobierz, jeśli nie wyświetla się prawidłowo):

Dodaj komentarz