Reklama

Trwa XVI Piknik Kawaleryjski (foto)

Data:

- Reklama -

Formuła Pikniku Kawaleryjskiego, odbywającego się od kilkunastu lat w Suwałkach, oparta jest na przedwojennych zawodach kawaleryjskich Militari. Mimo że nieco zmniejszona liczba konkurencji wchodzi w grę, rok w rok pokazy przyciągają tłumnie publiczność.

Zgodnie z tradycją suwalskiego Pikniku Kawaleryjskiego, pierwsze konkurencje i otwarcie wydarzenia, ma miejsce na placu przy Zalewie Arkadia. Tak było i w tym roku. W sobotę, 18 czerwca o godz. 13.00 do Suwałk powróciła tradycja kawaleryjska. – Od tych kilkunastu lat program jest ten sam – pierwsza część to tzw. próba dzielności konia, czyli cross kawaleryjski polegający na pokonaniu przeszkody wodnej, skokach przez przeszkody i caveletti – przejazdźie kłusem przez leżące belki. Okazuje się, że ta konkurencja nastręcza sporo trudności – tłumaczył podczas rozpoczęcia XVI Pikniku Kawaleryjskiego Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”. Wspominane zawody Militari były bardziej rozbudowane – program zmagań tworzyły m.in. przeglądy mundurowe, strzelanie i rzut granatem.

Publiczność czeka jeszcze sporo atrakcji – II dnia kolejne próby i inscenizacja. W niedzielę o godz. 11.00 uczestnicy Pikniku Kawaleryjskiego opuszczą stajnię przy ulicy Reymonta, a następnie przejadą ulicami: Kamedulską, wokół Placu Konstytucji i Kościuszki, aby zatrzymać się przy Muzeum Okręgowym przy popiersiu płk. Jana Kozietulskiego, by oddać hołd dowódcy ułanów. Na placu przy Komendzie Miejskiej odbędą się konkursy władania szablą i lancą. Dodatkowo, mieszkańcy miasta zobaczą epizod z bitwy pod Filipowiem z czasów potopu szwedzkiego. – W tym roku przypada rocznica bitew pod Prostkami i Filipowem, w czasie których doszło do starcia szwedzkiej piechoty z polską kawalerią, czyli husarią. To właśnie zobaczymy – zachęca Jerzy Brzozowski. Program dostępny jest w naszym kalendarzu.

W XVI Pikniku Kawaleryjskim uczestniczą cztery przedwojenne brygady kawalerii – suwalska, podlaska, mazowiecka i wielkopolska w barwach kilkunastu pułków. W tym roku w wydarzeniu biorą również udział przedstawiciele pułków kawalerii litewskiej i łotewskiej.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda, Marcin Wasilewski oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Takich Targów jeszcze nie było!!!

08Rozmowa z Prezesem Zarządu Firmy Racis Development, Szymonem Racisem...

Aluzje – fotografie litewskiego artysty w Centrum Sztuki Współczesnej

Od wtorku, 6 września aż do połowy listopada w...

Lech Poznań zwyciężył w IV Turnieju Piłkarskim im. Grzegorza Wołągiewicza

Zdecydowaną wygraną Lecha Poznań zakończył się dwudniowy IV Turniej Piłkarski...

Co widać z Dachu Europy? Zuzanna Andruczyk w Klubie Podróżnika

Gościem ostatniego, sobotniego (03.09) spotkania w suwalskim Klubu Podróżnika...