Reklama

Blues jak błękit nieba… Recenzja książki „Blues z kapustą” Jana Chojnackiego

Data:

- Reklama -
Jan Chojnacki podczas SBF 2013 fot. Wojciech OTLOWSKI
Jan Chojnacki podczas SBF 2013
fot. Wojciech OTLOWSKI

Nie przypadkiem tytuł książki Jana Chojnackiego nawiązuje do powiedzenia „cicer cum caule”, „groch z kapustą”, czyli znajdziemy tu rzeczy i tematów mnóstwo, dykteryjki i ploteczki, refleksje, wspomnienia, świadectwo lat minionych przekazane w formie dość urozmaiconej. Ba, autor dzieli się nawet swoim przepisem na genialny wigilijno-bożonarodzeniowy bigos!

Autor: Katarzyna Otłowska

Bo blues jest jak błękit nieba, który czasem tylko zasłonią bure chmury. Jan Chojnacki, „Blues z kapustą”

Chojnacki_Blues-z-kapustaPozycja ta to swego rodzaju autobiografia, zatem fani twórcy audycji „Bielszy Odcień Bluesa” mogą bliżej poznać swego idola, bo niewątpliwie już taka kultową postacią stał się Jan Chojnacki. A jako że są to opowieści z pierwszej ręki człowieka obdarzonego doskonałą pamięcią, zatem śledzimy jego koleje życiowe od lat dziecięcych do chwili niemal obecnej. Imponujące jest też grono słynnych osób, z którymi dane było autorowi się spotkać. Wiele z tych kontaktów zostawiło ciekawe wspomnienia, zatem mamy okazję niejako od kuchni poznać sławnych i wielkich – i to za pośrednictwem historii zza kulis, zabawnych incydentów, anegdot, które jako że zaistniały w erze „przedinternetowej”, nie zostały po wielokroć powtórzone. To „świeże” opowieści, a jako że zdradza nam je sam uczestnik zdarzeń, nie mamy wątpliwości co do ich wiarygodności, choć rzecz jasna przefiltrowane przez jego sposób odbioru rzeczywistości czasem zaskakują elementami, na które położono nacisk (jak ma to miejsce choćby w przypadku wspomnień dotyczących współpracy z Tadeuszem Kantorem – w dość krytyczny sposób pokazane zostały relacje z twórcą legendarnego teatru Cricot 2).

Nawiązanie do tytułu cyklu rozmaitych ciekawostek publikowanych w prasie, wydanego potem w formie książkowej – autorstwa Juliana Tuwima też jest znaczące – bo właśnie w tej pozycji – „Cicer cum caule czyli groch z kapustą: panopticum i archiwum kultury” znalazła się wzmianka o utalentowanym przodku Jana Chojnackiego, a choć poczynania owego protoplasty nie zawsze wynikały z patriotycznych pobudek i czasem względy materialne brały górę, to jednak i taką informację dzieli się z nami autor „Bluesa z kapustą”. Mamy też okazję prześledzić losy kilku pokoleń wstecz, zanim autor podzieli się intrygującymi opowieściami ze swego życia.

afisz_SBF_2016Połowa tej pozycji to barwny obraz życia w PRL-u, absurdów tego okresu, opis radzenia sobie z kłopotami lokalowymi i w zaopatrzeniu, szkolne perypetie, młodzieńcze przyjaźnie i rodzenie się muzycznej fascynacji autora. Choć Jan Chojnacki jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS-u, to w zupełnie inną stronę skierował swe pierwsze kroki zawodowe – po niedługiej acz intensywnej karierze dyskdżokeja zaczął „szerzej” działać „w kulturze” jako pracownik Pagartu – i z tych czasów pochodzi mnóstwo anegdot o osobistościach scen polskich i zagranicznych.

Zamiłowanie do muzyki nie mijało, wręcz przeciwnie – i bardzo dobrze! – bo z tej pasji narodziła się audycja „Bielszy Odcień Bluesa”! Poznamy zatem kulisy powstania Trójkowej pozycji i jej spektakularnego rozwoju. W ubiegłym roku świętowała ona czterdziestolecie, a wiernych BOB-aków – jak swych słuchaczy sympatycznie nazywa Chojnacki – nie zabrakło i podczas ubiegłorocznego, inaugurującego obchody jubileuszu, koncertu w Suwałkach zatytułowanego “Suwałki Blues Festival 2015 – Bielszy Odcień Bluesa”. No właśnie – z przyjemnością zapewne zagłębią się w tę lekturę także suwalczanie – w poszukiwaniu lokalnych „smaczków” – a jest ich niemało – i to tych dotyczących przodków autora, jak i jego samego; wszak od lat z zaangażowaniem prowadzi koncerty odbywające się w ramach imprezy, a w tegorocznej edycji znalazł się także w Radzie Artystyczno-Programowej festiwalu.

Jako że blues od lat jest nieodłączną częścią życia Jana Chojnackiego, zatem w książce jego autorstwa nie mogło zabraknąć treści tej materii dotyczących – ulubieni wykonawcy, ich największe osiągnięcia, imprezy temu gatunkowi poświęcone, dwa niebanalne rozdziały: „Płyta, która chwyta” oraz „Pół tuzina optymistycznych piosenek” – wszystkie te fragmenty zdradzają, że choć jak sam pisze – „czasami udaje mi się coś w miarę poprawnie zaśpiewać” oraz „nie potrafię grać na żadnym instrumencie”, to jeśli chodzi o wiedzę na temat bluesa i popularyzowanie tego gatunku w naszym kraju, nie ma sobie równych! Precyzyjnie opisuje niuanse brzmieniowe, porównuje rozmaite wersje i wykonania, wnikliwie ocenia, dostrzega nawiązania i wpływy. Zatem bluesfani znajdą tu solidną porcję wartych uwagi informacji i cennych poleceń. A gdy jeszcze mamy świadomość, że w naszym egzemplarzu może znaleźć się dedykacja od Mistrza (autor będzie podpisywał swą książkę na spotkaniu 8 lipca w księgarni BookBook przy Placu Piłsudskiego 1, od godziny 16:00 do 17:00), to z pewnością taka lektura sprawi nam jeszcze więcej radości. Suwalczanie pokochali bluesa, zatem i „Blues z kapustą” niezawodnie podbije ich serca.

Jan Chojnacki i organizatorzy Suwałki Blues Festival zapraszają na koncert otwarcia w dniu 7 lipca o godz. 20.30 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystąpią: WAGLEWSKI FISZ EMADE (PL), PAUL JONES & DAVE KELLY (UK), KRAKÓW STREET BAND (PL), SUWALSKA ORKIESTRA KAMERALNA (PL) oraz SUWAŁKI GOSPEL CHOIR (PL). Pobierz program festiwalu.

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Program poniżej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozgrzewka przed SBF 2018: Szlak Śląskiego Bluesa

Bluesowa Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festival to już tradycja....

Big Daddy Wilson na bluesową rozgrzewkę (foto)

W czwartek, 23 marca w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpił...

Bluesowa rozgrzewka tuż, tuż. Wystąpi Big Daddy Wilson Trio

Koncert - rozgrzewka przed Suwałki Blues Festival 2017 już w czwartek,...

Laureat Grammy 2017 wystąpi podczas Suwałki Blues Festival

Fantastic Negrito, artysta z USA – laureat Grammy 2017...